Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Alimenty
Porady

Alimenty- co to jest

Alimenty to popularne słowo, wiele osób zna potoczną definicję ale czy wie z czym się wiążą? Według oficjalnej definicji to regularne i obowiązkowe świadczenia na rzecz członków rodziny, które dostarczają środków utrzymania a w razie potrzeby środków wychowania. Słowo to pochodzi od łacińskiego alimentum, które oznacza pokarm. Obowiązek alimentacyjny ustala sąd i może on wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa lub małżeństwa. Sprawy o alimenty nie ograniczają się więc jak się popularnie twierdzi do ojca, który po rozwodzie płaci na swoje dziecko. Co ciekawe obowiązek alimentacyjny mogą również mieć dzieci wobec rodziców ale również brat wobec siostry. Wszystko zależy od sytuacji w danej rodzinie.

Sprawy o alimenty

Sprawy o alimenty najczęściej są związane bezpośrednio ze sprawami o rozwód. Nie jest to oczywiście jedyny przypadek kiedy sąd ustala obowiązek alimentacyjny, ta sytuacja jest jednak najczęściej spotykana. W pozwie rozwodowym znajduje się punkt dotyczący ustalenia obowiązku alimentacyjnego. W większości spraw o rozwód a następnie spraw o alimenty to rodzice już wcześniej ustalają między sobą kwestie praw do opieki nad dzieckiem a następnie alimentów. Są jednak sytuacje kiedy to sąd musi zbadać sytuację (dowody w sprawie jak zeznania świadków, nagrania, filmy, inne dokumenty) i zdecydować które z rodziców będzie się zajmowało dzieckiem a które płaciło alimenty. Często takie sprawy się przedłużają i przekształcają w prawdziwe batalie sądowe. Jedna rozprawa wtedy nie wystarczy i zostają wtedy ustalone kolejne rozprawy już typowo dotyczące alimentów. Sprawy o alimenty są bardzo trudne i długie dlatego niezbędna jest wtedy reprezentacja prawna.
Gdy sąd ustali już kto będzie miał obowiązek alimentacyjny, kolejną kwestią jest sprawa wysokości wypłacanych alimentów. Od czego zatem zależy wysokość alimentów? Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby upoważnionej do ich otrzymania oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości osoby, która alimenty będzie wypłacać. W przypadku dziecka rodzice powinni zapewnić mu utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. W przypadku unikania płacenia alimentów grozi postępowanie karne. Co ciekawe w Polsce ściągalność alimentów jest bardzo niska. Wynika to głównie z nadmiaru zajęć i spraw, którymi zajmują się instytucje odpowiedzialne również za ściąganie alimentów.
Ważne aby zdawać sobie sprawę z możliwości jakie dotyczą alimentów, że nie są ograniczone tylko do rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem ale dotyczą też innych relacji w rodzinie. Przed staraniem się o alimenty warto również skorzystać z porad prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *