Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Bezpłatna pomoc prawna
Prawo

Bezpłatna pomoc prawna

Bezpłatna pomoc prawna po zmianach

Wiele spraw, czy to związanych z działalnością zawodową, czy też stosunkami rodzinnymi, wymaga interwencji prawnej. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zatrudnienie prawnika, dlatego osoby te szukają pomocy w punktach świadczących bezpłatną pomoc prawną. Do takiego punktu może przyjść każdy, kogo nie stać na opłacenie prawnika.

Nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej funkcjonują w Polsce od wielu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób gorzej sytuowanych, osób starszych, a także ludzi młodych (do 26 roku życia). Zgłaszają się do nich osoby, którym zależy na odbyciu konsultacji i zdobyciu ustnych informacji na jakiś temat, jak i ci, którzy przychodzą z konkretną sprawą i oczekują sporządzenia pisma, np. pozwu rozwodowego.

System bezpłatnego poradnictwa prawnego doczekał się w bieżącym roku pierwszej dużej zmiany. 1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, która miała usprawnić zasady funkcjonowania punktów bezpłatnej pomocy prawnej w powiatach.

Bezpłatna pomoc prawna dla każdego

Punkty świadczące bezpłatną pomoc prawną przyjmą każdego, kto złoży pisemne oświadczenie, że nie stać go na płatną poradę. Dotychczas nie było to takie proste. Prawo do wsparcia przysługiwało przede wszystkim seniorom po 65 roku życia, kobietom ciężarnym, osobom do ukończenia 26 roku życia, rodzinom z Kartą Dużej Rodziny, weteranom oraz kombatantom. Oczywiście osoby niezamożne także mogły liczyć na bezpłatną poradę, ale tylko wtedy, gdy w roku poprzedzającym udzielenie pomocy otrzymywały świadczenie z pomocy społecznej. Zatem zmiany, które weszły w życie w styczniu tego roku są spore i zostały z entuzjazmem przyjęte przez społeczeństwo.

System bezpłatnego poradnictwa prawnego

Poszerzony zakres pomocy prawnej

Obecnie punkty bezpłatnej pomocy prawnej zajmują się również mediacją w sprawach rodzinnych, mających na celu pogodzenie się małżonków i dobro dziecka. Ponadto w zakresie usług znalazło się poradnictwo obywatelskie. Porady obywatelskie dotyczą m.in. spraw mieszkaniowych, spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego oraz zadłużenia. Co ciekawe, takich porad nie muszą udzielać prawnicy – mogą to być osoby bez wykształcenia w tym kierunku, choć muszą przejść odpowiednie szkolenie.

Organizacja punktów bezpłatnej pomocy prawnej

Ze względu na szerszy zakres usług, a także możliwość przyjęcia każdej osoby, która założy oświadczenie, punkty prawne mają więcej pracy. Tym samym nie są w stanie obsłużyć każdej osoby, która przyjdzie bez zapowiedzi – na poradę należy umówić się telefonicznie bądź mailowo. Natomiast osoby niepełnosprawne mogą liczyć na to, że jedna z osób świadczących pomoc w punkcie, udzieli porady przez telefon bądź odwiedzi ich w miejscu zamieszkania.

Powiaty muszą informować o istnieniu punktów oraz sposobie ich działania na swoich stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *