Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Błąd lekarza
Porady

Błąd lekarza – kontekst prawny

Błąd lekarza – co warto wiedzieć

Wizyta wu lekarza czy pobyt w szpitalu dla wielu osób są związane z niemałą traumą. Nie chodzi tutaj oczywiście o planowane wizyty kontrolne, ale o sytuacje nagłe i nieprzewidywalne. W sytuacjach stresowych pacjenci często zapominają, że nie tylko oni są pod działaniem dużego poziomu stresu. Takie sytuacje to także duży stres dla lekarzy. Wiadomo przecież, że lekarz to też człowiek i może jak każdy się zdenerwować. Co jednak w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z błędem lekarza? Jak reagować w takich sytuacjach i czy faktycznie są podstawy prawne, które pozwalają na dokładne stwierdzenie, że mamy do czynienia z ewidentnym błędem lekarskim?

W sytuacjach skomplikowanych, kiedy pacjenci dociekają swoich praw podstawą powinna być zawsze dokumentacja medyczna. Z dokumentacji medycznej powinno jasno wynikać jakie działania medyczne zostały podjęte lub nie, jakie są wyniki tych działań oraz jaki jest stan pacjenta. W sytuacji gdy istnieje podejrzenie, że faktycznie mamy do czynienia z błędem lekarza dokładna analiza dokumentacji medycznej powinna pokazać czy tak jest faktycznie. Co ciekawe, coraz więcej osób jest świadomych procedur prawnych, które  regulują sytuacje uznawane za możliwy błąd lekarza.

Błąd lekarza – najważniejsze informacje

Również lekarze starają się działać coraz bardziej świadomie. W kontekście licznych pozwów pacjentów, którzy wskutek błędu lekarza jakoś ucierpieli lekarze stają się także ostrożniejsi pilnują, aby dokumentacja medyczna faktycznie odzwierciedlała stan i efekty podjętych działań. Ważną kwestią jest także etyka zawodowa. Lekarze szczególnie zwracają na nią uwagę, jako że są przecież odpowiedzialni za  życie ludzkie. Warto wiedzieć, że przestrzeganie zasad etyki zawodowej to obowiązek prawny każdego lekarza. Oprócz tego lekarzy obowiązuje także kodeks etyki lekarskiej, który dokładnie opisuje jak należy traktować pacjenta i w jakich warunkach powinno się odbywać udzielanie świadczeń. Przed podjęciem jakiejkolwiek akcji należy pamiętać, że błąd lekarza to przede wszystkim błąd ludzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *