Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Budżet obywatelski
Porady

Budżet obywatelski – czym jest?

Budżet obywatelski

Co roku w wielu miastach można zgłosić własne projekty, które przy odrobinie szczęścia mogą zostać zrealizowane dzięki programowi o nazwie budżet obywatelski. Jeszcze całkiem nie dawno nikt nie spodziewał się, że będzie mógł sam zdecydować, co warto w swoim mieście zmienić albo stworzyć, a teraz dzięki projektowi budżetu obywatelskiego będzie to możliwe. Wystarczyć wpaść na pomysł, zgłosić go do urzędu i przede wszystkim zainteresować mieszkańców swojego miasta, aby to właśnie naszą koncepcję, w ramach budżetu obywatelskiego, poparli.

Budżet obywatelski – działaj i twórz

innowacyjne pomysłyW ramach budżetu obywatelskiego każdy mieszkaniec konkretnej miejscowości może zgłosić swój pomysł na ulepszenie swojego otoczenia. Pomysły mogą dotyczyć szczególnego miejsca, dzielnicy albo całości miasta, budżet obywatelski niczego nam nie narzuca. Warto zainteresować się tematem, o którym słyszymy od innych ludzi, jest większa szansa na to, że przekonamy ich potem do naszych inicjatyw w ramach budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski – wspieraj lokalne pomysły

Jeśli natomiast nic interesującego nie przychodzi nam do głowy, zawsze możemy zainteresować się już przedstawionymi propozycjami, które są zaplanowane w tegorocznym budżecie obywatelskim. Ważne jest, żebyśmy wybrali koncepcje, które mają szanse na powodzenie i realne szanse na dobre zmiany w naszej lokalnej społeczności. Głosowanie nad projektem, który z zasady i tak nie zadziała jest startą czasu i marnowaniem budżetu obywatelskiego.

Jakie pomysły warto brać pod uwagę?

Śledząc różne projekty najwięcej przychylności u ludzi mają sprawy związane z pomocą konkretnej grupie społecznej. Na przykład w jednym ze średnich, polskich miast w ramach budżetu obywatelskiego zaproponowano stworzenie kilku wind w całym mieście, aby osoby niepełnosprawne mogły łatwiej funkcjonować. Sporo mieszkańców zagłosowało właśnie na ten pomysł w ramach budżetu obywatelskiego. Oczywiście ludzie lubią również innowacje, kreatywność, dlatego wiele projektów budżetu obywatelskiego to pomysły na zainteresowanie innych ludzi konkretnym miastem.

Zaletą budżetu obywatelskiego jest na pewno sam zamysł, żeby to zwykli mieszkańcy, którzy mają największe pojęcie o tym, co warto zmienić w mieście, mogli sami podsuwać pomysły i działać na rzecz swojej lokalnej ojczyzny. Dodatkowo jest to również idealny plan działania dla rządzących miastem, ponieważ podsuwa im gotowe rozwiązania na lepsze funkcjonowanie miasta. Warto zatem zainteresować się budżetem obywatelskim i mieć realny wpływ na otoczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *