Były małżonek – alimenty i kwestie prawne

Znajdź nas

Adres
ul. Marszałkowska 1
Warszawa, 00-500

Godziny
Poniedziałek—Piątel: 9:00–17:00
Sobota & Niedziela: 11:00–15:00

Rozwód i co dalej

Rozwód jest z pewnością niezwykle traumatycznym przeżyciem. Nie chodzi tutaj tylko o traumę związaną z rozstaniem, rozpadem rodziny, nieszczęściem dzieci, ale także o problemy i dramaty nieco bardziej przyziemne, te związane z kwestiami finansowymi i zabezpieczaniem ekonomicznym. Alimenty to w wielu przypadkach punkt obowiązkowy do omówienia. Wielu osobom alimenty kojarzą się z alimentami płaconymi na rzecz dzieci. Co ciekawe, istnieje jednak dużo więcej rodzajów alimentów. Jednym z rodzajów alimentów, o którym niezwykle często się nie wie lub po prostu zapomina są alimenty dla byłego małżonka. Byli małżonkowie po rozwodzie mają prawo do żądania od siebie alimentów. Na jakiej zasadzie działa wypłacanie alimentów dla byłego małżonka i o czym warto pamiętać?

Były małżonek a alimenty

Były małżonek ma prawo do zażądania wypłaty alimentów. Warto wiedzieć, że były małżonek może wystąpić o przyznanie alimentów jeszcze przed samym rozwodem, a zatem w samym pozwie rozwodowym, ale może także starać się o wypłacanie alimentów w trakcie odbywania sprawy rozwodowej. Warto wiedzieć, że prawo oraz rodzaj alimentów determinuje przede wszystkim orzeczenie o winie. Jako, że sprawy rozwodowe często bywają niezwykle skomplikowane orzeczenie o winie także nie jest często sprawą łatwą i oczywistą. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy rozwodowej, stanu majątkowego małżonków, zmian które mogą nastąpić w wyniku rozwodu, a które mogą się definitywnie odbić na sytuacji ekonomicznej byłego małżonka alimenty dla byłego małżonka mogą mieć naprawdę różną wysokość, zakres a także okres trwania.

Jasno zatem wynika, że były małżonek może dostać naprawdę różne alimenty. Nie ma jednej zasady regulującej przepisy i wszystkie sytuacje. Można jednak wyróżnić dwa podstawowe rodzaje alimentów: zwykły i rozszerzony obowiązek alimentacyjny. Szczegóły każdego z nich można sprawdzić w odpowiednich ustawach i kodeksach, można także poczytać w różnego rodzaju źródłach internetowych. Najważniejsze, że w przypadku kiedy były małżonek może znacznie ucierpieć podczas rozwodu sądy i prawo mogą mu zapewnić opiekę finansową i stabilność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *