Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Porady

Co warto wiedzieć na temat prawa spadkowego?

Śmierć bliskiej osoby wywołuje silne, bolesne emocje. Mimo to koniecznie jest dopełnienie wszelkich formalności w urzędach i zorganizowanie pochówku. Po pewnym czasie przychodzi też czas na uporządkowanie spraw spadkowych. Warto to zrobić, by uniknąć przykrych niespodzianek w przeszłości, co najczęściej ma miejsce wtedy, gdy zmarły pozostawił spore długi, a spadkobiercy nie zdążyli spadku odrzucić.

Prawo spadkowe – ogólne informacje

Wszelkie dobra materialne należące do danej osoby, stają się po jej śmierci masą spadkową. Jeśli zmarły pozostawił testament i jest on ważny, spadek zostaje podzielony zgodnie z zapisami dokumentu. W przypadku, gdy testament nie został spisany, obowiązuje ustawowa kolejność dziedziczenia. W stosownych przepisach prawa spadkowego znajdziemy informacje kto i w jakich częściach dziedziczy po zmarłej osobie.

Prawo spadkowe jest gałęzią prawa cywilnego, regulującą przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Prawo spadkowe mówi wprost, jakie są zasady nabywania praw i obowiązków wynikających z dziedziczenia, kim są osoby uprawnione do dziedziczenia i jak przedstawia się kwestia odpowiedzialności za długi spadkowe. Podstawowe informacje z zakresu prawa spadkowego zdecydowanie warto znać, po to, by wiedzieć, jak się zachować w przypadku śmierci bliskich osób oraz jak za życia zarządzać swoim majątkiem. Istotne są zarówno kwestie dotyczące prawa materialnego, jak i prawa procesowego.

Prawo spadkowe Łódź – do kogo zgłosić się po pomoc?

Chcąc skonsultować z dobrym prawnikiem sprawę z dziedziny prawa spadkowego, należy wybrać kancelarię prawną, która ma w swojej ofercie prawo spadkowe, a ponadto cieszy się dobrą opinią klientów. Nie ma większego znaczenia, czy mówimy o kancelarii adwokackiej, czy radcowskiej, bo w tej chwili kompetencje osób wykonujących te zawody są niemal identyczne. Dlatego, szukając fachowej pomocy prawnej w Łodzi i okolicach, powinniśmy wpisać w wyszukiwarkę hasła prawo spadkowe Łódź, kancelaria prawna Łódź, adwokat Łódź albo radca prawny Łódź i zwrócić uwagę na szczegółowe informacje o danej kancelarii prawnej.

Dziedziczenie testamentowe i dziedziczenie spadkowe

Z mocy przepisów prawa spadkowego dochodzi do dziedziczenia ustawowego. W tym zakresie nie jest potrzebna żadna ingerencja spadkodawcy, ponieważ podział pozostawionego majątku odbywa się w kolejności wyszczególnionej w przepisach. Nawet jeśli zmarły nie sporządził testamentu, może mieć pewność, że pierwszymi osobami upoważnionymi do spadku po nim będą członkowie jego najbliższej rodziny.

Czasem zdarza się jednak, że dana osoba chce zadysponować swoim majątkiem inaczej i już za życia sporządzić dokument wyszczególniający kto i co otrzyma po jego śmierci. Testament można sporządzić na kilka sposobów, ale najbezpieczniejszą opcją jest spisanie go u notariusza. Testamenty spisane ręcznie podlegają szczegółowej weryfikacji i jeśli nie ma na nich dat, nie ma też świadków, trudno jednoznacznie przyjąć, że taki testament rzeczywiście jest ważny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *