Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Dzienny opiekun
Bez kategorii

Dzienny opiekun – podstawowe informacje

Natura prawa

Prawo to niezwykle skomplikowana działka. Poniekąd wynika to z natury ludzi i społeczeństw, które tworzą. Relacje międzyludzkie, te pomiędzy pojedynczymi osobami, a także te na skalę światową są przecież niezmiernie skomplikowane i nie jest wcale łatwo je uregulować. Fakt, że każdy rodzaj relacji powinien być odpowiednio uregulowany wynika z tendencji ludzi do rożnego rozumienia spraw, a co za tym idzie z ryzyka konfliktu. Bez prawa mówilibyśmy zatem o bezprawiu, a  więc chaosie, w którym niezwykle ciężko byłoby coś osiągnąć. Rozwój w dużej mierze bywa pobudzany przez chaos, do skuteczności jednak potrzebna jest odrobina organizacji i jasne zasady obowiązujące wszystkich. Prawo musi zatem determinować nasze życie, tak aby to życie miało szansę przetrwać.

Dzienny opiekun według prawa

Prawo jest tak rozległe, że mamy bardzo dużo rodzajów prawa, prawo medyczne, finansowe, transgraniczne, rodzinne i wiele innych. To samo dotyczy terminów prawnych i określeń. Większość terminów prawniczych na pierwszy rzut oka tak naprawdę nic nam nie mówi. Ciekawym przykładem jest tutaj z pewnością zwrot dzienny opiekun. O ile na pierwszy rzut oka może się wydawać, że łatwo odgadniemy kim jest dzienny opiekun i jaka jest jego funkcja, tak naprawdę, jak to zwykle w przypadku prawa bywa, możemy się bardzo mylić. Kim zatem może się wydawać dzienny opiekun i kim jest naprawdę? Dzienny opiekun wydaje się być osobą, która jak sama nazwa wskazuje w dzień sprawuje opiekę. Tyle zgadywanie, a w rzeczywistości?

Dzienny opiekun według ustawowej definicji to osoba zatrudniana przez gminy, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej na podstawie umowy o pracę albo umowy o świadczenie usług, sprawująca opiekę nad dzieckiem w jego domu lub mieszkaniu spełniającym warunki zapewniające bezpieczną opiekę nad dziećmi (podmiot zatrudniający dziennego opiekuna może udostępnić lub wyposażyć lokal w celu sprawowania opieki przez dziennego opiekuna). Kiedy pomoc dziennego opiekuna może okazać się przydatna i kto może z niej tak naprawdę skorzystać? Dzienny opiekun może pomóc w codziennej opiece nad dzieckiem. Zasady korzystania z tej możliwości są dokładnie określane przez dane gminy. Warto zatem najpierw w ogóle sprawdzić czy nasza gminna ma takie możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *