Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Porady Prawo

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Rozpadowi małżeństwa, zwłaszcza takiego, w którym wychowują się małoletnie dzieci, zawsze towarzyszą silne emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli decyzja o rozstaniu nie została podjęta z powodu różnic charakterów. Nie została przedyskutowana i określona przez małżonków jako najlepsze wyjście, a podjęła ją jedna ze stron, po tym, gdy odkryła/dopuściła się zdrady, w związku pojawiły się akty przemocy lub miały miejsce inne traumatyczne wydarzenia. W takiej sytuacji trudno podejść do sprawy rozwodowej na spokojnie, a jednak trzeba pamiętać o niezbędnych formalnościach. Przede wszystkim powinniśmy zorientować się, ile kosztuje sprawa rozwodowa i czy jej koszt znacząco wzrośnie, jeśli powierzymy sprawę dobrej kancelarii prawnej.

Od czego zależy koszt prowadzenia sprawy rozwodowej?

Mimo że w przypadku rozwodów wiele opłat ma stałą wysokość (np. koszt złożenia pozwu rozwodowego to zawsze 600 zł), to koszt prowadzenia sprawy rozwodowej prawie nigdy nie jest taki sam. Właściwie to, ile kosztował rozwód, da się oszacować dopiero po zakończeniu postępowania sądowego i wydaniu wyroku rozwodowego. Wówczas strony postępowania mogą zsumować wszystkie wydatki i określić, ile ostatecznie zapłaciły za rozwód. Należy przy tym pamiętać, że koszt sprawy rozwodowej początkowo ponosi ten małżonek, który zabiega o rozwód. Ale to wyrok rozwodowy ostatecznie rozstrzyga o obciążeniu stron kosztami procesu.

Na ostateczny koszt rozwodu wpływa zatem decyzja sądu, ale wiele zależy tutaj również od stopnia zawiłości sprawy, zakresu postępowania dowodowego czy zgłaszanych przez strony w toku sprawy wniosków. Niekiedy dochodzą koszty mediacji, koszty badań lekarskich itp. W cenę rozwodu należy też wliczyć wydatki na pomoc prawną, jakiej udziela radca prawny lub adwokat.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Podejmując decyzję o rozwodzie i rozpoczynając sprawę rozwodową, trzeba się liczyć ze sporymi kosztami. Pierwszym wydatkiem jest pozew rozwodowy. Opłata za złożenie pozwu wynosi 600 zł i trzeba ją wnieść do właściwego sądu. Jeśli w toku postępowania sądowego domagamy się nie tylko rozwodu, ale i podziału majątku, dodatkowo należy wpłacić 300 lub 1000 zł (w zależności od tego, czy podział majątku jest zgodny, czy też nie). Jeśli chcemy, by reprezentował nas adwokat, płacimy opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł do właściwego urzędu miasta. Wynagrodzenie adwokata to osobna kwestia, ustalana indywidualnie z wybranym mecenasem.

Sprawa rozwodowa może przebiegać różnie. Czasem konieczne jest poniesienie kosztów związanych z przeprowadzaniem dowodów albo kosztów mediacji. Kto ostatecznie poniesie te koszty, uzależnione jest od decyzji sądu. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to na żądanie małżonka niewinnego, będzie musiał zwrócić wszystkie koszty postępowania. Dodatkowo strona przegrywająca może zostać obciążona alimentami na rzecz małżonka, o ile o takie wnioskowano i sąd do wniosku się przychylił.

Najtańszą opcją jest oczywiście rozwód bez orzekania o winie. Po zakończeniu sprawy sąd zwraca połowę wniesionej opłaty, czyli 300 zł. Ponadto w takiej sytuacji były małżonek musi zwrócić kolejne 150 zł. Zatem składając pozew o rozwód bez orzekania o winie, jeśli małżonek na taki rozwód się zgodzi, powód poniesie ostatecznie koszt 150 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *