Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Prawo

Jak legalnie zatrudnić obcokrajowca?

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. Mowa oczywiście o legalnym zatrudnieniu, ponieważ tych, którzy wykonują pracę „na czarno” jest z pewnością jeszcze więcej. W wielu przypadkach zatrudnianie obcokrajowców jest dla przedsiębiorców korzystniejsze, aniżeli współpraca z polskimi pracownikami. Ale jak zrobić to legalnie? Jak zatrudnić obcokrajowca w polskiej firmie?

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Zgodnie z informacjami podanymi oficjalnie pod koniec 2021 roku, do ZUS (do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego) zgłoszono niemal 872 tysiące obcokrajowców. W bieżącym roku zgłoszeń będzie z pewnością jeszcze więcej, bo nie dość, że od kilku lat obserwujemy tendencję wzrostową, to swoje zrobi napływ ludności uciekającej przed wojną u naszego wschodniego sąsiada.

Ludność pochodzenia Ukraińskiego i tak od lat stanowi najliczniejszą grupę zatrudnionych w Polsce obcokrajowców. Zgodnie ze statystykami ZUS, w Polsce pracują osoby ze 160 państw świata, ale aż 635 tysięcy ubezpieczonych to Ukraińcy. Drugą liczną grupę stanowią Białorusini – w 2021 roku było to prawie 68 tysięcy osób.

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?

Najpierw spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle warto to robić. Oczywiście w sytuacji, w jakiej znaleźli się obecnie Ukraińcy, wiele osób chce ich zatrudnić, by w jakiś sposób polepszyć ich sytuacje, ułatwić rozpoczęcie życia w Polsce na własny rachunek i odciągnąć od nieustannego myślenia o problemach.

Odchodząc od tematu wojny, trzeba przyznać, że zatrudnianie cudzoziemców jest w wielu przypadkach dla polskich pracodawców opłacalne. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć fora poświęcone tematyce prawa gospodarczego. Wpisując w wyszukiwarkę frazę prawo gospodarcze Łódź zatrudnienie obcokrajowca, szybko znajdziemy przydatne artykuły. Jeśli jednak wolelibyśmy porozmawiać na ten temat z kimś kompetentnym, wszelkich wyjaśnień udzieli nam radca prawny Łódź.

Wielu pracodawców przyznaje, że obcokrajowcy, zwłaszcza pochodzący z państw biedniejszych od Polski, są pracownikami ambitnymi, chętnie przyswajającymi nową wiedzę, chcącymi się rozwijać i zdobywać kolejne osiągnięcia.

Prawo gospodarcze Łódź – zatrudnianie obcokrajowców

Każda kancelaria adwokacka wyjaśni, jakie są warunki zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na pewno chcąc to zrobić, trzeba spełnić szereg warunków wynikających m.in. z przepisów dotyczących promocji zatrudnienia. Spore znaczenie ma tutaj fakt, czy mówimy o obywatelach Unii Europejskiej, czy też osobach, które przybyły do Polski spoza Unii. W drugim przypadku konieczne jest, by taka osoba posiadała dokumenty pobytowe i zdobyła zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce. Pracodawca również może wystąpić o zezwolenie na pracę dla danego cudzoziemca. Jeśli zostanie wydane, nie można zatrudnić go na innych warunkach lub innym stanowisku niż wyszczególnione w dokumencie. Oczywiście każda umowa o pracę zawierana z cudzoziemcem musi być sporządzona w formie pisemnej, a pracownik powinien otrzymać wcześniej tłumaczenie na zrozumiały przez niego język.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *