W Polsce przebywają cudzoziemcy z różnych zakątków świata. Znaleźli się w naszym kraju z rozmaitych powodów. Niektórzy przybyli tu ze względów rodzinnych, inni postawili na edukację w naszym kraju i postanowili tu zostać, jeszcze inni zdecydowali się opuścić ojczyznę w poszukiwaniu lepszych zarobków, lepszych perspektyw na przyszłość. Osób, które przybyły do Polski z powodu złej sytuacji politycznej i gospodarczej w ich kraju, albo wręcz w ucieczce przed wojną, jest naprawdę sporo. Oczywiście zdarzają się wśród nich tacy, którzy nie garną się do pracy i zupełnie nie rozumieją naszej kultury, naszego stosunku do życia, ani obowiązujących przepisów. Jednak zdecydowana większość cudzoziemców w Polsce chce tutaj legalnie mieszkać i pracować. Jak to zrobić? Jak przeprowadzić proces legalizacji pracy cudzoziemca?
Kim jest cudzoziemiec?
Termin „cudzoziemiec” stosowany jest w odniesieniu do każdej osoby, która nie posiada obywatelstwa polskiego. Definicja jest prosta i zrozumiała, ale… cudzoziemiec cudzoziemcowi nierówny. Jeśli chodzi o przepisy dotyczące pobytu stałego i zatrudnienia na terenie RP, inaczej traktowane są osoby pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a inaczej obywatele państw trzecich.
Rozróżnić należy także terminy imigrant oraz uchodźca. Migranci to osoby, które dobrowolnie wyjechały z kraju pochodzenia i zaplanowały to, kierując się różnymi motywami, np. chęcią dołączenia do członka rodziny, chęcią podjęcia nauki na polskiej uczelni bądź podjęcia w Polsce zatrudnienia. Migranci mogą wrócić do swojego kraju i co do zasady powinni wykazać, że są w stanie samodzielnie się utrzymać i nie będą posiadać pomocy państwa. Inaczej wygląda to w przypadku uchodźców, którzy często opuszczają kraj pochodzenia nagle, w pośpiechu i z uzasadnionych powodów nie chcą i nie mogą do niego wrócić. Oczywiście motywy, jakimi kieruje się taki cudzoziemiec, muszą być uzasadnione – tylko w takiej sytuacji Polska nadaje status uchodźcy i otacza taką osobę opieką. Ale czy dla potencjalnego pracodawcy ma znaczenia, czy cudzoziemiec jest migrantem, czy też posiada status uchodźcy? Co do zasady, uchodźcy nie potrzebują pozwolenia na pracę i mają takie same prawa na rynku pracy jak obywatele Polscy. Natomiast migranci takie pozwolenie muszą uzyskać.
Legalizacja pracy cudzoziemców – pozwolenie na pracę
Kancelaria prawna w Łodzi udziela porad zarówno polskim przedsiębiorcom, którzy chcieliby zatrudnić cudzoziemców, jak i samym cudzoziemców, którzy próbują się odnaleźć w naszej rzeczywistości. Zarówno potencjalny pracodawca, jak i potencjalny pracownik mają wiele pytań, choć sama legalizacja pracy cudzoziemców nie jest procesem skomplikowanym. Oczywiście mówimy tu o cudzoziemcach z państw trzecich, nie o obywatelach UE, którzy mogą być zatrudniani w Polsce w każdej chwili i zupełnie swobodnie.
Obecnie legalizacja pracy cudzoziemców wiąże się bezpośrednio z pojęciem legalnego pobytu. Obie te kwestie można rozwiązać jednocześnie. Legalizacja pobytu cudzoziemców Łódź często idzie w parze z wydaniem pozwolenia na pracę. Pełna procedura legalizacji pracy cudzoziemca zwykle obejmuje dwa etapy. Pierwszy to złożenie przez pracodawcę oferty do urzędu pracy. Po spełnieniu określonych wymagań i pozyskaniu zaświadczenia, pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia o pracę do właściwego wojewody.