W Polsce dostępnych jest wiele form prowadzenia działalności. Własną firmę można otworzyć np. w formie działalności jednoosobowej, albo w formie spółki. Spółka to rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych. Spółka posiada statut, udziałowców wiąże umowa, a celem prowadzenia spółki jest zazwyczaj działalność gospodarcza, a co za tym idzie – pozyskiwanie dochodów. W Polskim systemie prawnym funkcjonują różnego rodzaju spółki, począwszy od spółek prawa administracyjnego, poprzez spółki prawa cywilnego, skończywszy na spółkach prawa handlowego. Które z nich otwiera się najczęściej w celu prowadzenia działalności gospodarczej i jak się do tego zabrać?
Wybór formy działalności – dlaczego spółka?
Planując otwarcie własnej firmy, musimy wziąć pod uwagę rozmaite kryteria. Istotne, czym będziemy się zajmować, na jaką skalę, jak chcemy się rozliczać i czy planujemy działać z kimś, czy w pojedynkę. Wybierając formę działalności, powinniśmy uwzględnić także kwestię odpowiedzialności za zobowiązania, kwestię opodatkowania, czy kwestię minimalnego kapitału niezbędnego do założenia firmy.
W niektórych przypadkach założenie spółki może być zdecydowanie bardziej korzystne, aniżeli klasyczna działalność gospodarcza. Na korzyść spółek (nie wszystkich!) przemawia m.in. brak odpowiedzialności za długi firmy – udziałowcy nie odpowiadają prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki. Wszystkich spółek nie da się jednak wrzucić do jednego worka. Poszczególne rodzaje spółek znacząco się różnią, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji co do formy działalności, warto odwiedzić kancelarią prawną. Kancelaria prawna w Łodzi dokładnie wyjaśni, na czym polega działalność poszczególnych spółek, jakie są wady, zalety i ryzyka związane z prowadzeniem działalności w danej formie.
Rodzaje spółek, które można założyć w Polsce
Chcąc założyć firmę, mamy do wyboru kilka rodzajów spółek. Może to być spółka cywilna, spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna), spółka osobowa (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna). Jeśli chodzi o najwięcej nowych podmiotów na polskim rynku, zdecydowanie prym wiedzie tu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie spółka z o.o.) to rodzaj spółki kapitałowej prawa handlowego. Spółka posiada osobowość prawną i mogą ją utworzyć osoby prawne lub fizyczne. Co powinny zrobić, by działalność spółki była możliwa?
Obsługa prawna spółek – jak założyć spółkę z o.o.?
Procedura nie jest bardzo skomplikowana, ale w niektórych przypadkach pomoc prawna przy zakładaniu spółek może być nieoceniona. Założenie spółki z o.o. wymaga wpisu do KRS, ponadto konieczne jest zawarcie umowy potwierdzonej aktem notarialnym. Jeśli spółkę zakłada jedna osoba, zamiast umowy podpisuje się akt założycielski, ale ten również musi być potwierdzony notarialnie. Przed uruchomieniem spółki trzeba również wnieść kapitał zakładowy. Jego minimalna wysokość to 5000 zł. Oczywiście jeśli wspólników jest więcej, kwotę tę można podzielić na każdego z nich, przy czym udział jednego wspólnika nie może być niższy niż 50 zł.