Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Kancelaria prawna czy prawnicza
Porady

Kancelaria prawna czy prawnicza?

Miejsce, w którym usługi prawne świadczą adwokaci, nazywa się kancelarią adwokacką, natomiast kancelarię, w której pracują radcy prawni, nazywamy radcowską. Oczywiście nie wszyscy używają tych nazw, dla niektórych miejsce, w którym mogą zasięgnąć porady prawnej, jest po prostu kancelarią prawną, bez względu na to, czy pracują w niej adwokaci, czy radcy prawni. Oprócz tego możemy spotkać się też z nazwą kancelaria prawnicza. Czy obie nazwy są poprawne i czy można stosować je wymiennie? Którego określenia powinniśmy używać – kancelaria prawna czy prawnicza?

Poprawność językowa

Zgodnie z tym, co podaje poradnia językowa Państwowego Wydawnictwa Naukowego, zarówno określenie kancelaria prawna, jak i kancelaria prawnicza są poprawne. W wyjaśnieniu podaje się, że słowo prawny pochodzi od terminu prawo, a prawniczy od prawnik. Nazwę kancelarii może motywować i jeden, i drugi rzeczownik. Logicznym jest zatem uznanie obu form za poprawne, choć częściej możemy spotkać się z określeniem kancelaria prawna.

Jeśli obie nazwy są poprawne, to czy możemy stosować je wymiennie? W końcu prawnik, który pracuje w kancelarii prawniczej, zajmuje się prawem, a więc działa w kancelarii prawnej?

Kancelaria prawna czy prawnicza?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami nazwa kancelaria prawna zastrzeżona jest dla adwokatów i radców prawnych. Oznacza to, że osoba, która ukończyła studia na kierunku prawniczym, ma prawo do udzielania porad prawnych, ale taka działalność powinna być prowadzona wyłącznie pod szyldem kancelarii prawniczej, nigdy prawnej. Prawnik bez aplikacji nie ma ani takiej wiedzy, ani kwalifikacji, by porównywać się z adwokatem lub radcą prawnym. Gdyby jednak pracował w miejscu nazywanym kancelarią prawną, mógłby wprowadzić swoich klientów w błąd. Wydaje się zatem, że rozróżnienie na kancelarię prawną i prawniczą jest zasadne i słuszne.

Kancelaria radcy prawnego, kancelaria adwokacka i kancelaria prawna

W przeszłości niejednokrotnie udowadniano, że używanie nazwy kancelaria prawna przez inne kancelarie niż kancelaria radcy prawnego lub adwokata to czyn nieuczciwej konkurencji. Kancelarią prawną nie należy nazywać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bo takie działanie może wprowadzać w błąd przez sugerowanie, że przedmiotem działania spółki jest świadczenie pomocy prawnej przez osoby będące adwokatami lub radcami prawnymi.

Działalność prawną mogą wykonywać tylko podmioty uprawnione do tego przez Prawo o adwokaturze oraz ustawę o radcach prawnych. Taka działalność nie jest wolna od ograniczeń nie tylko ze względu na to, kto może ją wykonywać, ale i w jakiej formie. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dopuszczalną formą wykonywania zawodu przez adwokata i radcę prawnego. Taką spółkę może prowadzić prawnik bez aplikacji, ale wówczas nie będzie to ani kancelaria radcy prawnego, ani kancelaria adwokacka. Nie powinien też używać nazwy kancelaria prawna. Taką działalność można nazwać kancelarią prawniczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *