Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Kancelaria prawna
Porady

Kancelaria prawna i jej struktura

To, jakie jednostki wchodzą w skład kancelarii prawnej, bywa uzależnione od jej wielkości. Im większa kancelaria prawna, im więcej osób świadczy usługi prawne, tym bogatsza jej struktura. Osoba, która świeżo po studiach trafia na praktyki do kancelarii prawnej, niekiedy ma o niej mylne wyobrażenie. Ale w czasie stażu, który musi odbyć w trakcie trwania aplikacji radcowskiej lub adwokackiej,
z pewnością przywyknie do metod pracy stosowanych w danej kancelarii.

Praca w kancelarii prawnej

Pracę (a właściwie staż) w kancelarii prawnej może rozpocząć osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia, czyli ukończyła studia na kierunku prawniczym i dostała się na aplikację. Stażysta znajduje się pod opieką radcy prawnego lub adwokata, który odpowiada za wdrożenie aplikanta do pracy. Początkowo praca w kancelarii może nie wydawać się tak ekscytująca, jak młody prawnik tego oczekiwał. Nierzadko wiąże się z koniecznością studiowania kolejnych procedur i przepisów oraz porządkowania dokumentacji. Dopiero później przychodzi czas na pracę z klientami i na rozwiązywanie rzeczywistych problemów prawnych.

Osoba, która trafi na staż do kancelarii prawnej, powinna dobrze poznać jej strukturę. W małych kancelariach rzadko można spotkać osoby, które nie zajmują się udzielaniem porad prawnych. Tymczasem w naprawdę dużej kancelarii znajdzie się i miejsce dla sekretarza po studiach innych niż prawnicze, i dla informatyka, odpowiedzialnego za sprawne działanie systemów komputerowych.

Kancelaria prawna – kto nią zarządza?

Wiele zależy od formy prawnej kancelarii. Modele zarządzania kancelariami adwokackimi i radcowskimi (zobacz kancelaria prawna Madejczyk) są różne, niemniej najczęściej mamy do czynienia z partnerami zarządzającymi w postaci wspólników, którzy wspólnie zdecydowali się na prowadzenie kancelarii. Oczywiście może zdarzyć się i tak, że kancelaria prawna powoływana jest do życia przez jedną osobę i to ona jest osobą decyzyjną w kwestiach dotyczących spraw codziennych, to ona nadzoruje sprawy księgowe i administracyjne,
i to przede wszystkim ona reprezentuje kancelarię na zewnątrz.

Zarządzanie kancelarią radcowską i adwokacką nie zawsze wygląda tak samo, bo chociaż kompetencje osób wykonujących te zawody zostały w wielu kwestiach zrównane, to jednak nadal występują między nimi niewielkie różnice. Radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego albo w spółce cywilnej lub jawnej, partnerskiej albo komandytowej. Z kolei adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej.

Kancelaria prawna – zespoły i eksperci

Małe kancelarie prawne zazwyczaj nie mają jakichś konkretnych specjalizacji i świadczą pomoc prawną wszystkim osobom, które się do nich zgłoszą. Z kolei w strukturach dużych kancelarii nierzadko znajdują się zespoły specjalizujące się w danej dziedzinie prawa. Takie rozwiązanie pozwala efektywnie zarządzać sprawami i projektami kancelarii, a co za tym idzie – decyduje o skutecznej i kompleksowej obsłudze prawnej klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *