Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Kara dla wspólnika
Prawo

Kara dla wspólnika

Zmiany w ustawie o KRS – możliwa kara dla wspólnika za braki w organach spółki

Ostatnia nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym została oceniona pozytywnie. Zwłaszcza jeden z jej punktów, traktujący o spółkach, które nie miały powołanego żadnego organu do reprezentacji. Obecne, jeśli organy takie nie zostały powołane, albo w składach tych organów zachodzą braki, sąd rejestrowy może wszcząć przeciwko wspólnikom postępowanie przymusowe. Brak reakcji na postępowanie przymusowe to kara dla wspólnika, która w jednym postępowaniu wynosi nie więcej niż 10 tys. zł.

Nowelizacja ustawy o KRS – podstawowe informacje

Ustawa z dnia 26 stycznia 2018 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398.) weszła w życie stosunkowo niedawno, bo 15 marca 2018 roku. Jej założeniem było ułatwienie i unowocześnienie zakładania działalności gospodarczej oraz polskich regulacji do dyrektywy Unii Europejskiej. Opinie na temat ustawy są pozytywne – mówi się, że jej zapisy rzeczywiście ułatwiają zakładanie działalności gospodarczej.

Ustawa niezbyt ciepło została przyjęta jedynie przez wspólników spółek, którzy z pełną świadomością nie powoływali żadnych organów do reprezentacji tychże spółek. Ustawa mówi, że za brak takiego działania wspólnicy mogą ponieść karę. Groźba kary finansowej jest tutaj środkiem przymuszającym.

Kara dla wspólnika za braki w organach spółki

karanie wspólnikaW ustawie o KRS pojawił się zapis o tzw. „postępowaniu przymuszającym”. Postępowanie to ma wymusić na wspólnikach spółek z.o.o. i spółek akcyjnych powołanie zarządu, który będzie dla nich organem reprezentacyjnym. Wymusić ma także uzupełnienie braków w tych organach. Jeżeli na wezwanie sądu wspólnicy w żaden sposób nie zareagują, finansowa kara dla wspólnika (każdego) stanie się faktem.

Część wspólników być może nie wie, że powołanie zarządu dla spółki jest ich obowiązkiem, ale zdecydowana większość nie robi tego z pełną świadomością. Dotychczas nie byli karani. Teraz, pod rygorem kary, mają być przymuszeni do uzupełnienia wszystkich braków. Czy kara dla wspólnika, albo jej widmo, jest dostatecznym środkiem przymusu? Kogo dokładnie można ukarać i za co? Na te i inne pytania wspólników odpowiedzi udzielą prawnicy (zobacz ciekawe porady pod tym linkiem), którzy podpowiedzą jak ustrzec się kary, która może wynieść nawet 10 tys zł.

Uproszczenie procedur a kara dla wspólnika

Ustawa o KRS upraszcza procedury, a jakimi wiąże się prowadzenie spółki. Niestety procedury, jaką jest powołanie zarządu, nie da się uprościć. Jeżeli wspólnicy zwlekają z powołaniem organu, należy ich przymusić. Ale co w sytuacji, gdy w zarządzie są braki, ponieważ negocjacje się przeciągają albo ktoś zrezygnował z zasiadania w zarządzie? Czy taka sytuacja zawsze jest winą wspólników? Czy zasadne jest straszenie ich karą? Wreszcie, ilu z nich rzeczywiście karę zapłaci? Przekonamy się już wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *