Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

karta rowerowa
Ciekawostki

Karta rowerowa

Przepisy ruchu drogowego a karta rowerowa

Znajomość przepisów ruchu drogowego, choćby w stopniu podstawowym, nie zaszkodzi nikomu. Nawet osoby, które nie korzystają z żadnych pojazdów, powinny znać podstawowe zasady poruszania się po drogach i chodnikach. Już najmłodsze dzieci uczone są jak należy przechodzić przez jezdnię, a większą liczbę przepisów serwuje im się w przedszkolu i pierwszych latach szkoły podstawowej. Wielu czeka na moment, gdy karta rowerowa znajdzie się w ich posiadaniu.

Dla kogo karta rowerowa?

Zgodnie z polskim prawem rowerem samodzielnie może jeździć każda osoba między 10 a 18 rokiem życia, która posiada kartę rowerową. Bez uprawnień jeździć nie wolno. Młodsze dzieci mogą poruszać się po drogach pod opieką osoby dorosłej.

Oczywiście są wyjątki, a należą do nich osoby, które mają ukończone lat 16 i posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub T oraz młodzież, która ma ukończone lat 14 i posiada uprawnienia do kierowania motorowerem.

Karta rowerowa – jak ją zdobyć?

Zajęcia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową prowadzone są w szkołach lub w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Zajęcia te nazywane są edukacją komunikacyjną. Egzamin składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna to 25 pytań jednokrotnego wyboru. Pozytywny wynik z egzaminu uzyskuje się po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na 20 z nich. Cześć teoretyczna z kolei, składa się z szeregu zadań do wykonania, np. z jazdy po łukach i w linii prostej oraz po ósemce. Ważne jest również właściwe wykonanie skrętu w lewo i prawo, włączanie się do ruchu i prawidłowa reakcja na znaki oraz sygnały drogowe.

Kary za brak karty rowerowej

Karta rowerowa jest dokumentem, który w trakcie jazdy rowerem należy mieć zawsze przy sobie. Osoby, które poruszają się na rowerze, a nie mają takiego dokumentu (nie zdobyły bądź po prostu nie zabrały) podlegają karze grzywny. Wysokość kary może być różna. Oczywiście ukaranie dziesięciolatka w ten sposób będzie dla niego mało dotkliwe, bo grzywnę i tak będą musieli opłacić rodzice. Jeśli osoba nieletnia dodatkowo znajduje się pod wpływem alkoholu, także ponosi karę grzywny za to przewinienie. W uzasadnionych przypadkach może to być kara aresztu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *