Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Księga wieczysta
Porady

Księga wieczysta – co warto wiedzieć

Księga wieczysta – co to jest

W naszym codziennym życiu spotkamy się prawem na każdym kroku. Często wydaje nam się, że wiedza z zakresu prawa i innych regulacji nie jest nam do niczego potrzebna. Nie jest to jednak prawda. Znajomość przepisów prawa i ustaw to konieczność, która pozwala nam na spokojne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiedząc jakie są nasze prawa i obowiązki w danych sytuacjach mamy pewność, że nikt nas nie skrzywdzi, nie oszuka czy nie narazi na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Warto więc budować i rozwijać swoją wiedzę z zakresu prawa, tak aby nie być narażonym na niepotrzebny stres i ryzyko. Jedną z ciekawych informacji, która interesuje się niewiele osób jest kwestia związana z księgą wieczystą. Podstawowe pytanie, które się pojawia to czym tak właściwie jest księga wieczysta?

Ogólnie rzecz biorąc, księga wieczysta to rodzaj rejestru publicznego, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Informacje zawarte w księdze wieczystej pozwalają ustalić, jaki jest stan prawny danej nieruchomości oraz komu i jakie przysługują do niej prawa. Księgi wieczyste są prowadzone przez odpowiednie oddziały sądów rejonowych. Dostęp do księgi ma każdy kto jest zainteresowany sytuacją prawną danej nieruchomości. Co ciekawe, w mniejszych miastach można jeszcze spotkać papierowe wersje księgi wieczystej. Natomiast w większych miastach prowadzi się już tylko rejestr elektroniczny. W razie potrzeby można dostać odpowiednie wydruki.

Informacje w księdze wieczystej – co warto wiedzieć

Ci ciekawe elektroniczne wersje księgi wieczystej można przeglądać z dowolnego miejsca, które ma dostęp do Internetu. Aby przejrzeć interesujące nas wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i znaleźć właściwe informacje. W przypadku papierowej wersji księgi musimy się udać osobiście do odpowiedniego oddziału sądu rejonowego. W księdze możemy sprawdzić między innymi następujące informacje: położenie, powierzchnia i oznaczenie geodezyjne danej nieruchomości, dane dotyczące właściciela lub użytkownika wieczystego, dodatkowe informacje o ograniczonych prawach, na przykład o służebności a także informacje na temat zadłużenia lub hipoteki nieruchomości. Przed decyzją o zakupie danej nieruchomości warto dokładnie zapoznać się z treścią informacji zawartych w księdze wieczystej. Pozwoli nam to uniknąć wielu problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *