Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Kto może otrzymac spadek
Porady

Kto może otrzymać spadek?

Spadek to ogół praw i obowiązków zmarłego, które istnieją po jego śmierci i w drodze dziedziczenia przechodzą na osoby uprawione, czyli spadkobierców. Dziedziczenie odbywa się według kolejności ustawowej, chyba że zmarły pozostawił testament i inaczej rozdysponował swoim majątkiem, aniżeli wynikałoby to z przepisów ustawy. Jeśli testamentu nie ma, stosuje się ustawową kolejność dziedziczenia. Kto, zgodnie z nią, może otrzymać spadek?

Jak wygląda dziedziczenie ustawowe?

W polskim porządku prawnym możliwe jest dziedziczenie na podstawie testamentu lub ustawy. Wspomnieliśmy już, że dziedziczenie ustawowe ma miejsce wtedy, gdy zmarły nie pozostawił testamentu. To jednak nie jedyna sytuacja wyszczególniona w prawie. Ustawowa kolejność dziedziczenia obowiązuje także wtedy, gdy testament był, ale okazał się nieważny. Czasem zdarza się też, że wszyscy wyszczególnieni w testamencie spadkobiercy odrzucają spadek (lub z innej przyczyny nie mogą dziedziczyć) i tu ponownie wkracza dziedziczenie ustawowe. Szczegółowych informacji w tym zakresie udzieli każda kancelaria prawna Łódź.

Spadek i ustawowa kolejność dziedziczenia

Zgodnie z przepisami ustawy, w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek oraz dzieci zmarłego. Ich udziały w spadku są równe, ale część przypadająca małżonkowi nie może być niższa niż ¼ całości.

Niestety sprawy nie zawsze da się rozwiązać tak łatwo. Bywa i tak, że małżonek albo dziecko zmarłego również już nie żyją. Zdarza się również, że małżeństwo nie ma dzieci. Co dzieje się w takich sytuacjach? Okazuje się, że jeżeli dziecko/dzieci zmarłego nie żyją, ich część przechodzi na ich dzieci. Natomiast jeśli osoba zmarła nie miała dzieci, spadek dziedziczą jego małżonek oraz rodzice. Każde z rodziców po ¼ całości. Jeżeli mówimy o osobie samotnej, tj. takiej, która nie trwała w legalnym związku małżeńskim i nie miała dzieci, cały spadek przypada jej rodzicom. Ale jeśli jedno z rodziców nie dożyło spadku, jego część dziedziczy rodzeństwo zmarłego.

Prawo spadkowe w Łodzi

Oczywiście sprawy mogą skomplikować się jeszcze bardziej, mogą dotyczyć wnuków, dzieci rodzeństwa, dzieci przysposobionych itd. Dlatego jeśli w naszej rodzinie zmarła jakaś osoba, a nie jesteśmy pewni, jak przebiega kolejność dziedziczenia, kto i w jakich częściach otrzymuje spadek, zgłośmy się do prawnika. Wpisując w wyszukiwarkę hasło prawnik Łódź, albo adwokat Łódź, na pewno znajdziemy kancelarię prawną, której przedmiotem zainteresowania jest prawo spadkowe w Łodzi. Prawnikowi należy szczegółowo nakreślić sytuację, a jeśli to możliwe – okazać stosowne dokumenty. Prawnik doradzi również, jak przeprowadzić otwarcie spadku i w jaki sposób korzystnie porozumieć się z innymi spadkobiercami, by nie dzielić wszystkich dóbr majątkowych na części.

Spadek a zrzeczenie się dziedziczenia

Spadek pozostawiony w testamencie można odrzucić, a co z majątkiem (a czasem długami) przypadającym według ustawowej kolejności dziedziczenia? Zrzeczenie się dziedziczenia może zostać dokonane za życia spadkodawcy – można je potem cofnąć. Natomiast nie można cofnąć odrzucenia spadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *