Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

co możemy przywieść z wakacji
Ciekawostki

Pamiątki z wakacji

Co możemy przywieźć z wakacji?

Niedawno rozpoczął się okres wakacji i oczywiście wyjazdów za granicę. Czasami mamy pewne wątpliwości co do znalezionych pamiątek, czy zakupionych rozmaitych towarów, czy możemy je faktycznie bez żadnych konsekwencji i problemów przywieźć do kraju. I słusznie, bowiem prawo traktuje różnie odnośnie różnorodnych rzeczy, a co kraj to inne prawa i czasami faktycznie lepiej uniknąć stresujących kontroli celnych na granicach. Czasami lepiej być zatem świadomym, czy opłaca się nam narażać na przewożenie większych ilości rarytasów z zza granicy. Co możemy zatem przywieźć z wakacji?

Jak się okazuje przewożąc towary z państw trzecich, a więc spoza Unii Europejskiej jesteśmy zobowiązani do zapłacenia opłat celnych. Jednakże w tym wypadku są pewne uściślenia, bowiem określają one ilości, do jakich maksymalnych progów ich nie będziemy musieli płacić.

Dlatego też z wakacji możemy przywieść egzotyczne papierosy, cygaretki, cygara i wymyślne alkohole. Nie możemy jednakże przesadzać z ich ilościami, gdyż wtedy będziemy musieli już zapłacić karę. Ogólnie mówiąc suma towarów nie powinna przekroczyć trzystu euro w transporcie lądowym, trochę większy limit mamy w przypadku zabrania towarów do samolotu, czy na statek. Przykładowo w autokarze, czy samochodzie maksymalnie możemy przewieść z wakacji i naszego pobytu czterdzieści paczek papierosów i szesnaście litrów piwa. Oczywiście warunkiem jest również ukończone… siedemnaście lat.

Co ciekawe urzędnikom celnym powinniśmy zgłaszać ilość przewożonego złota dewizowego, bądź platyny dewizowej to bez względu na ich ilości. Tak samo jeśli przewozimy więcej niż 10 tysięcy euro ten fakt również powinniśmy zgłosić wymienionym jednostkom.  Jednak z tego prawa zwolniona jest strefa Schengen. Jeśli chodzi o przewóz żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego nie ma z tym większych problemów, jeśli przewozimy te towary na potrzeby własne.

Oczywiście inaczej wygląda ten fakt w przypadku przewożenia towarów przeznaczonych do celów handlowych. W przypadku leków możemy przewieźć co najwyżej pięć opakowań. Wyjątek stanowią leki psychotropowe, jednakże w tym przypadku musimy dysponować specjalnym zaświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *