Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Prawa pasażerów samolotu
Prawo

Jakie prawa mają pasażerowie samolotu

Prawa pasażerów samolotu

Ze względu na okres wakacyjny, chyba warto poruszyć dosyć popularny temat, a nie do końca w szczegółach znany. Jakie prawa mają pasażerowie samolotu? Przedstawiamy główne nakazy, jak i zakazy, które towarzyszą nam podczas podróży samolotem. Jak się okazuje sprawa wcale nie jest taka prosta, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie rygory bezpieczeństwa są niezwykle zaostrzone, choćby ze względu na niestety popularne zagrożenie jakimi są akty terroryzmu.

Jak zatem wyglądają prawa pasażerów pokładu samolotu. Na pokład do kabiny w bagażu podręcznym nie możemy wziąć niczego ostrego, czyli wszelkiego rodzaju nożyczek, pęset, scyzoryków i tego typu przedmiotów. Oczywiście nie trzeba wspominać, że zabronione jest wnoszenie broni palnej, czy substancji łatwopalnych. Panie powinny mieć tutaj na uwadze, iż maksymalna ilość płynów jakie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym nie powinna przekroczyć stu mililitrów. Z tego też względu duże flakony perfum powinno się pakować w bagażu głównym. Można natomiast wnieść przedmioty dla niemowląt, typu aerozole, żele, czy zasypki, jednakże zakupione na lotnisku i należy pamiętać o dołączonym dowodzie zakupu. Ważne jest także, aby każdy pasażer posiadał swój dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu.

Jak się okazuje do praw pasażerów samolotów należy także prawo do ubiegania się odszkodowania w wypadku znacznego opóźnienia samolotu. Jednakże i tutaj są pewne kruczki. O odszkodowanie bowiem możemy ubiegać się tylko wtedy, kiedy samolot opóźniony jest z winy pilota, czy przewoźnika. W przypadku opóźnienia samolotu w wyniku złej pogody, czyli nieodpowiednich warunków atmosferycznych nie mamy takiego prawa. Prawem pasażerów samolotu opóźnionego lotu jest fakt zapewnienia przez przewoźnika ciepłego posiłku oraz napojów. Jeśli tego nie otrzymamy z powodzeniem możemy złożyć reklamację. W przypadku odwołanego samolotu możemy ubiegać się o pełny koszt biletów. Wszelkiego rodzaju odszkodowania za opóźnienia bądź odwołania lotów regulują przepisy unijne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *