Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

prawnik a adwokat
Ciekawostki

Prawnik a adwokat

Prawnik jest pojęciem szerszym od adwokata, co oznacza, że osoba wykonująca ten zawód posiada ogólną wiedzę z dziedziny prawa, ale nie jest ona tak usystematyzowana, jak w przypadku adwokatów czy radców prawnych. Adwokata możemy nazwać prawnikiem, ale prawnika bez aplikacji nigdy nie nazwiemy adwokatem. Porównanie prawnik a adwokat pokazuje, że profesji tych nie da się wrzucić do jednego worka.

Prawnik a adwokat – jak zostać prawnikiem?

Predyspozycje do wykonywania zawodu prawnika

Zacznijmy od tego, że nie każdy może nim zostać. Wykonywanie tak odpowiedzialnego i trudnego zawodu wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale i odpowiednich predyspozycji. Prawnikiem może zostać osoba, która nie ma trudności z przyswajaniem wiedzy, lubi się uczyć, szukać nowych informacji, doskonalić wiedzę i umiejętności. Musi to być osoba cierpliwa, skrupulatna i systematyczna. Dobrze również, jeśli potrafi szybko łączyć fakty i lubi rozwiązywać różnego rodzaju zagadki. W zawodzie prawnika liczy się dociekliwość i zdolność logicznego rozumowania. Poza tym prawnik powinien być osobą komunikatywną, poprawnie formułującą wypowiedzi, lekką w mowie i piśmie. Oczywiście nie każda osoba, która kończy szkołę średnią i wybiera się na studia prawnicze, od razu spełnia wszystkie opisane wyżej wymagania. Od tego są studia, by mogła swoje predyspozycje wykorzystać i rozwijać.

Studia prawnicze

Studia prawnicze nie dzielą się na studia licencjackie i magisterskie. Kierunki prawnicze i pokrewne trwają pięć lat – są to studia jednolite magisterskie. Osoba, która ukończy takie studia, jest z zawodu prawnikiem. Z tytułem magistra prawa może znaleźć pracę w urzędzie, fundacji czy prywatnej firmie, ale może również założyć własną kancelarię prawną. Prawnik a adwokat – jeśli przedstawiciele obu tych zawodów mogą prowadzić własną kancelarię, to jakie są między nimi różnice?

Aplikacja adwokacka

Prawnik bez aplikacji prowadzi kancelarię na innych zasadach niż adwokat. Ma znacznie niższe kompetencje, a jego działalność ogranicza się przede wszystkim do udzielania porad prawnych. Aby móc reprezentować klientów przed organami administracji czy sądami, należy zdobyć stosowne uprawnienia, a to możliwe jest wyłącznie po zdaniu egzaminu adwokackiego. Egzamin kończy trzyletnią aplikację, w trakcie której przyszły adwokat poszerza swoją wiedzę i zdobywa doświadczenie zawodowe.

Prawnik a adwokat – do kogo po poradę prawną?

Wiele zależy od tego, czego dotyczy problem prawny. Jeśli chcemy jedynie zasięgnąć porady, chcemy, by ktoś wskazał nam drogę postępowania albo powiedział, jak skonstruować pozew, statut lub umowę, z takim problemem bez trudu poradzi sobie prawnik. Jeśli jednak chodzi o dużą sprawę, szczególnie z dziedziny prawa karnego lub karnoskarbowego i chcemy, by prawnik stał się naszym reprezentantem przed organami prawa, należy zdecydować się na współpracę z kancelarią adwokacką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *