Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Prawnik a adwokat
Prawo

Prawnik a adwokat

Prawnik a adwokat – do kogo zwrócić się po pomoc?

Problemy natury prawnej nie są łatwe do rozwikłania, szczególnie dla osób, które nie znają przepisów prawa i nie umieją ich zastosować w praktyce. Dlatego, chcąc uniknąć dalszych problemów i przyspieszyć czas rozwiązania sprawy, należy zwrócić się z prośbą o pomoc do prawników. Tylko, czy każdy prawnik może udzielić kompleksowej pomocy prawnej? Czy prawnik a adwokat to pojęcia tożsame? A jeśli nie, to jakie kompetencje posiadają przedstawiciele tych zawodów?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze

W świetle polskiego prawa, prawnikiem jest osoba, która ukończyła studia na kierunku prawniczym. Co prawda wiele osób uważa, że magister prawa prawnikiem jeszcze nie jest, ale rzeczywiście zdobycie magistra wystarcza, by móc nazywać się prawnikiem i wykonywać ten zawód. Prawnik może otworzyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych, choć w ograniczonym zakresie.

Osoby, które zdecydują się na współpracę z kancelarią prawną, powinny wiedzieć, że prawników z tytułem magistra nie obowiązuje kodeks etyki zawodowej. Nie podlegają oni organom nadzorczym, a tym samym odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie muszą również posiadać ubezpieczenia od czynności cywilno-prawnych, co w przypadku radców prawnych i adwokatów jest nie do pomyślenia. Brak ubezpieczenia oznacza brak odpowiedniego zabezpieczenia interesów klientów. Co istotne, prawnik nie może reprezentować klientów przed sądami jako prawny pełnomocnik. Wielu prawników obchodzi ten przepis podpisując z klientem stałą umowę na zarządzanie majątkiem, co jest jednak dla klienta jest dość ryzykowne.

Prawnik a adwokat – różnice w wykształceniu

Adwokat jest osobą zdecydowanie lepiej wykształconą. Zaczyna podobnie jak prawnik od ukończenia studiów na kierunku prawniczym. I na tym podobieństwa prawnik a adwokat praktycznie się kończą. Osoba, która chce zostać adwokatem albo radcą prawnym (zobacz na kancelaria madejczyk.biz) musi dodatkowo ukończyć aplikację. Aplikacja adwokacka to trzyletnie szkolenie, podczas którego prawnik zdobywa wiedzę oraz doświadczenie w kancelariach adwokackich. Aplikacja kończy się egzaminem adwokackim, a pozytywny wynik egzaminu skutkuje wpisem na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej.

Prawnik a adwokat – uprawnienia

Adwokat ma znacznie szersze uprawnienia niż pracownicy kancelarii prawnych. Może założyć kancelarię adwokacką, czyli prowadzić własną działalność gospodarczą.  Musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od czynności cywilno-prawnych. Nie ma takich spraw, których nie może się podjąć – rozpatruje problemy prawne ze wszystkich gałęzi prawa. Może reprezentować klientów przed sądami wszystkich instancji. Co bardzo istotne – nie może zostać zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *