Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Prawnik z urzędu
Porady

Prawnik z urzędu – co to takiego, kto może skorzystać?

Niektóre sprawy rodzinne, sprawy dotyczące wypadków komunikacyjnych, oszustw handlowych czy problemów w miejscu pracy da się rozwiązać bez pomocy prawnika, ale znacznie częściej taka pomoc jest potrzebna. Niestety nie każdego stać na zatrudnienie fachowca i opłacanie go tak długo, jak długo będzie toczyć się postępowanie sądowe. Na szczęście w określonych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia o pomoc prawną z urzędu. Kim jest prawnik z urzędu i kto może skorzystać z jego usług?

Czy pomoc prawna z urzędu jest skuteczna?

Bardzo często obok pytania, kto może wnioskować o prawnika z urzędu, pojawia się pytanie o skuteczność prowadzonych przez niego działań. Niektórzy obawiają się, że prawnik, który nie otrzymuje od nas wynagrodzenia, nie przyłoży się należycie do swoich obowiązków i potraktuje naszą sprawę po macoszemu. W przeszłości rzeczywiście bywały z tym problemy, tymczasem teraz uważa się, że dobrego prawnika poznaje się właśnie po tym, jak broni z urzędu. Świadczenie usług prawnych oczywiście stanowi dla adwokatów i radców prawnych źródło dochodu, ale zawód ten powinien być przede wszystkim misją i pasją, w przeciwnym razie prawnika nie będzie można nazwać dobrym specjalistą.

Radcy prawni i adwokaci z urzędu

W tym miejscu należy również wspomnieć, że przydzieleni z urzędu prawnicy, nie świadczą swoich usług bezpłatnie. Klienci im nie płacą, ale wynagrodzenie wypłacane jest z budżetu państwa. Dla osoby początkującej, która nie ma wygórowanych oczekiwań finansowych, a chce zdobyć doświadczenie i wyrobić sobie renomę, bycie prawnikiem z urzędu jest doskonałą opcją.

Prawnik z urzędu – czym się zajmuje?

Adwokaci i radcy prawni z urzędu zajmują się świadczeniem pomocy prawnej, a więc udzielają porad, pomagają w sporządzaniu pozwów i innych wymaganych prawem dokumentów. Oprócz tego zajmują się reprezentowaniem stron w ramach postępowania karnego, w sprawach cywilnych oraz przed sądem administracyjnym. Krótko mówiąc, robią to samo, co każda kancelaria prawna, w której klienci korzystają z pomocy radców prawnych i adwokatów.

Pomoc prawna z urzędu – dla kogo?

Prawnik z urzędu to instytucja powołana po to, by z profesjonalnej pomocy mogły skorzystać osoby biedniejsze, niemające środków na opłacenie adwokata. Oznacza to, że pomoc prawna z urzędu nie przysługuje każdemu, kto były taka pomocą zainteresowany. Aby otrzymać prawnika z urzędu, należy udowodnić trudną sytuację materialną. Należy wykazać, że nie ma realnej możliwości poniesienia kosztów związanych z zatrudnieniem prawnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla osoby wnioskującej oraz jej rodziny. Jednocześnie należy pamiętać, że prawnik z urzędu będzie przyznany tylko wtedy, gdy toczące się postępowanie wymaga udziału fachowego pełnomocnika. Decyzję o udzieleniu pomocy prawnej z urzędu podejmuje sąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *