Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Radca prawny
Prawo

Radca prawny a sprawy rodzinne

Wiele osób uważa, że sprawy rodzinne powinno omawiać się w domowym zaciszu, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów małżeńskich. Niestety w niektórych przypadkach niezbędne jest wsparcie osób z zewnątrz, a szczególnie specjalistów w dziedzinie prawa rodzinnego. Radca prawny pomoże uporządkować sprawy związane z rozwodem, podziałem majątku czy alimentami.

Sprawy rodzinne – wsparcie radcy prawnego

Sprawy z zakresu prawa rodzinnego są często trudne i bolesne. Gdy w grę wchodzą uczucia i dobro dzieci, emocje biorą górę i trudno racjonalnie podejść do tematu. Nieocenionym wsparciem podczas rozwiązywania spraw rodzinnych jest pomoc radcy prawnego. Jest to osoba, która doradzi, co zrobić w danej sytuacji, a jeśli to nie wystarczy – przeprowadzi klienta przez proces rozwodowy, zajmie się sprawami alimentacyjnymi itd. Wsparcie prawnika ułatwi wszelkie formalności, klient nie będzie się bał, że nie zdąży ze złożeniem w sądzie ważnych dokumentów albo pominie informacje istotne dla sprawy.

Wiele spraw z zakresu prawa rodzinnego dotyczy rozwodów. Radca prawny może reprezentować zarówno pozwanego, jak i powoda, bez względu na płeć. Sprawy tego typu zwykle nie kończą się na orzeczeniu rozwodu. W trakcie postępowania toczą się spory o podział majątku, o prawo do kontaktu z dzieckiem, o alimenty. Są to sprawy trudne, wymagające od radcy prawnego nie tylko wiedzy i skrupulatności, ale też delikatności, cierpliwości i poufności.

Radca prawny – najczęściej prowadzone sprawy rodzinne

W ramach specjalizacji kancelarie radcowskie oferują wsparcie w sprawach rozwodowych i dotyczących separacji, w sprawach o alimenty, a także dotyczących podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej. Oprócz tego radca prawny bierze udział w sprawach o zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa, związanych z władzą rodzicielską, dotyczących przysposobienia i ubezwłasnowolnienia (zobacz ofertę). Podczas rozwiązywania spraw rodzinnych należy pamiętać o kliku zasadach. Należą do nich: zasada równego traktowania małżonków, zasada trwałości małżeństwa, zasada dbania o dobro małoletnich dzieci, a także zasada równouprawnienia dzieci adoptowanych z dziećmi pochodzącymi z małżeństwa. Radca prawny musi pamiętać o tych zasadach, niezależnie od etapu postępowania.

Pomoc radcy prawnego na każdym etapie postępowania

Pierwszy etap prowadzi do dokładnego omówienia planu działania. Konieczne jest opracowanie strategii działania, ale zanim to się stanie, należy dokładnie przyjrzeć się sprawie i przeanalizować, które rozwiązanie będzie w danym przypadku najkorzystniejsze. Następnie konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków i zgromadzenie materiału dowodowego. Bez dobrego materiału dowodowego szybkie i korzystne dla klienta rozstrzygnięcie sprawy może okazać się niemożliwe. Radca prawny sugeruje, jakiego typu dowodów należy zgromadzić więcej, a jakie nie będą miały dla sprawy znaczenia, pomaga również w doborze świadków.

Po złożeniu pozwu, bądź w odpowiedzi na pozew, klient wraz z prawnikiem oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy. Radca prawny może reprezentować klienta przed sądem i sporządza pisma procesowe. Jeśli klient nie zgadza się z wyrokiem sądu, możliwe jest złożenie odwołania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *