Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

radca prawny
Porady

Radca prawny w Łodzi

Gdzie szukać pomocy prawnej? Radca prawny w Łodzi

Nie wszystkie sytuacje w życiu jesteśmy w stanie przewidzieć i nie z każdym problemem możemy uporać się samodzielnie bądź przy wsparciu osób najbliższych. Niekiedy potrzebna jest pomoc specjalisty z dziedziny prawa. Powstaje jednak pytanie – gdzie szukać pomocy? Okazuje się, że najszybciej pomocy prawnej udzieli radca prawny, wykonujący zawód zaufania publicznego.

Radca prawny – porady i konsultacje prawne

radca prawny zdjęciePomoc prawna to bardzo szerokie pojęcie, które mieści w sobie m.in. porady i konsultacje prawne, ale także konkretne działania, takie jak sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych, występowanie w imieniu klienta przed sądami czy urzędami i wiele innych.

Radca prawny wykonuje swój zawód na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Osoba taka ukończyła aplikację radcowską, złożyła egzamin radcowski i została wpisana na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców prawnych.

Warto wiedzieć, że radca prawny może wykonywać swój zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółkach cywilnych i spółkach prawa handlowego, w których wspólnikami, partnerami lub komplementariuszami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę w Polsce.

Przeciętny obywatel pomocy prawnej szuka w kancelarii radcy prawnego.

Kancelaria radcy prawnego

Nie każdy wie, czym kancelaria radcy prawnego różni się od kancelarii adwokackiej oraz czym zawód radcy prawnego różni się od zawodu adwokata. Rzeczywiście są to profesje pokrewne – przedstawiciele obu zawodów kończą studia prawnicze. Różnice pojawiają się w momencie wyboru aplikacji. Aplikacja adwokacka trwają równie długo i obie kończą się egzaminami. Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami jest możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy przez radców prawnych. Adwokaci nie mają takiej możliwości. Ponadto do niedawna radca prawny nie mógł pełnić funkcji obrońcy w procesie karnym, tj. w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Radca prawny w Łodzi

Łódzcy radcy prawni to zazwyczaj osoby, które ukończyły studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytety Łódzkiego, a następnie odbyły aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi, tak jak radca prawny Edyta Głowińska z Kancelarii Prawnej Madejczyk.

Warto wybrać radcę prawnego, który ma szeroką specjalizację i zajmuje się obsługą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *