Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Ryzyko w pracy
Porady

Ryzyko w pracy – o czym pamiętać

Ryzyko w pracy

bezpieczeńśtwo w pracyW zasadzie w każdej pracy mamy do czynienia z sytuacjami kiedy może dojść do jakiegoś uszczerbku na zdrowiu. Nie w tym w zasadzie nic nienormalnego ani niepokojącego jako, że przecież każda praca z natury rzeczy prowadzi do zmęczenia, stresu i osłabienia naszych sił fizycznych. Jest to przecież naturalna część pracy, która oznacza, że wykonywanie każdej pracy męczy. Ryzyko w pracy to oczywiście już coś znacznie bardziej poważnego niż tylko kwestia zmęczenia oczu od długiej pracy przy komputerze polegającej na wielogodzinnym wpatrywaniu się we blask monitora. Ryzyko w pracy dotyczy znacznie bardziej poważnych kwestii i jest w dużej mierze związane z faktem, że wykonywana przez konkretna praca naturalnie wiąże się z ryzykiem, które jest w takiej pracy nieodłączne.

Ryzyko w pracy odnosi się tutaj zatem do prac szczególnie niebezpiecznych, które wymagają specjalnych umiejętności, są prowadzone w niebezpiecznych warunkach lub po prostu są  w swej naturze bardzo nieprzewidywalne. Ryzyko w pracy oznacza, że tego typu praca może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń ciała, do szkód psychicznych, do możliwości spowodowania wypadków czy katastrof w których mogą także ucierpieć niewinne osoby. Oczywiście podejmując pracę o podwyższonym poziome ryzyka pracownik jest zawsze bardzo dokładnie o nim informowany i w rezultacie faktycznie zdaje sobie w pełni sprawę co może się stać. W razie możliwych wypadków czy innych nieprzewidzianych zdarzeń pracownik może tutaj także zawsze liczyć na dodatkowe ubezpieczenie czy na szeroki pakiet zabezpieczający. Wszystko jest zatem jasne. Czy warto podejmować tego typu pracę?

Gdzie szukać pomocy

bezpieczna pracaPraca z wysokim ryzykiem to na przykład praca na wysokości, praca w zoo, praca na statku, pod ziemią czy praca związana z szkodliwymi substancjami. W każdej tego typu pracy może bardzo łatwo dojść do fatalnych w skutkach wypadków. W przypadku pracy w biurze jeśli coś źle zrobimy możemy mieć ewentualny problem z konfiguracją połączenia email, natomiast  przypadku pracy na przykład na wysokości jeden mały błąd może kosztowca nas nasze życie. Oczywiście pracownicy w  branżach wysokiego ryzyka są zabezpieczenie i to coraz lepiej ale ryzyko istniej zawsze. Jeśli już dojdzie do jakiejś dramatycznej sytuacji zawsze warto najpierw szukać pomocy w zespole, u kolegów, u psychologów czy konsultantów – jednak czasem faktycznie warto oddać sprawę w ręce prawnika. Prawo pracy wyraźnie przecież określa granice i definiuje różnego rodzaju sytuacji – pozwala nam zatem dochodzić swoich praw i starać się o potencjalne odszkodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *