Serial prawniczy jako sposób na naukę

Znajdź nas

Adres
ul. Marszałkowska 1
Warszawa, 00-500

Godziny
Poniedziałek—Piątel: 9:00–17:00
Sobota & Niedziela: 11:00–15:00

Serial prawniczy a rzeczywiste prawo

Prawo to bardzo skomplikowana dziedzina. Co ciekawe, jest ona także niezwykle interesująca i bardzo często wzbudza wiele kontrowersji. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, na pozór prawo wydaje się bardzo nudne – pełne jest fachowej terminologii i niezrozumiałych zwrotów, a zawiłości systemu prawnego są trudne do pojęcia. Z drugiej jednak strony, prawo jest także fascynujące. Co ważne, prawo jest fascynujące właśnie ze względu na to, że jest skomplikowane i bywa przez to kontrowersyjne. Mimo, że prawo, przepisy prawa i terminologia prawnicza za wszelką ceną starają się opisać wszystkie możliwe relacje i układy międzyludzkie życie jest nieprzewidywalne i dlatego prawo nie zawsze opisuje wszystkie możliwe przypadki, stąd możliwość kontrowersyjnych decyzji i rozwiązań.

Ten potencjał prawa, jego niejednoznaczność i kontrowersyjność wykorzystują seriale prawnicze. Seriale prawnicze są zazwyczaj zbudowane wokół centralnych postaci prawników lub sędziów i prezentują szereg różnorodnych przypadków związanych z prowadzonym sprawami czy rozstrzyganiem sporów. W serialu prawniczym akcja jest zazwyczaj zawiązywania wokół jednej konkretnej sprawy, która ma swoje rozwiązanie w danym odcinku. W każdym odcinku mamy zazwyczaj inną sprawę do rozwiązania, towarzysza nam jednak ci sami głowni bohaterowie. Co ciekawe, wiele osób, które oglądają seriale prawnicze traktują je jako sposób na naukę prawa i jego przepisów. Czy takie podejście do serialu prawniczego ma sens?

Traktowanie serialu prawniczego jako odbicia faktycznego stanu prawa i przedstawianie możliwych sytuacji prawnych jest ryzykowne. Po pierwsze, serial prawniczy to zawsze fikcja i mimo, że do pewnego stopnia może faktycznie bazować na rzeczywistych przepisach prawnych bohaterowie i cała akcja są zawsze fabularyzowane. Pamiętajmy, że serial prawniczy ma swoją określoną długość, a zawiłość faktycznych przepisów nie może wpływać na dynamikę akcji. Sytuacja jest wręcz odwrotna, to dynamika akcji i konstrukcja bohaterów wpływa na to jak dane przepisy prawne są modyfikowane i fabularyzowane.

Serial prawniczy i codzienność

Serial prawniczy nie może być zatem traktowany jako pewne źródło informacji na temat prawa i jego przepisów. Pamiętajmy, że tego typu serial jest zawsze fikcją i pokazuje przepisy oraz bohaterów w takim  świetle i w taki sposób aby byli atrakcyjni dla widza. Przedstawione wydarzenia i przepisy prawne nie mają zatem dużo wspólnego  z realiami. Nie znaczy to jednak oczywiście, że możemy taki serial traktować jako całkowitą fikcję, przypadki na których jest zbudowany serial często są oparte na prawdziwych wydarzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *