Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Serial prawniczy
Ciekawostki

Serial prawniczy jako sposób na naukę

Serial prawniczy a rzeczywiste prawo

Prawo to bardzo skomplikowana dziedzina. Co ciekawe, jest ona także niezwykle interesująca i bardzo często wzbudza wiele kontrowersji. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, na pozór prawo wydaje się bardzo nudne – pełne jest fachowej terminologii i niezrozumiałych zwrotów, a zawiłości systemu prawnego są trudne do pojęcia. Z drugiej jednak strony, prawo jest także fascynujące. Co ważne, prawo jest fascynujące właśnie ze względu na to, że jest skomplikowane i bywa przez to kontrowersyjne. Mimo, że prawo, przepisy prawa i terminologia prawnicza za wszelką ceną starają się opisać wszystkie możliwe relacje i układy międzyludzkie życie jest nieprzewidywalne i dlatego prawo nie zawsze opisuje wszystkie możliwe przypadki, stąd możliwość kontrowersyjnych decyzji i rozwiązań.

Ten potencjał prawa, jego niejednoznaczność i kontrowersyjność wykorzystują seriale prawnicze. Seriale prawnicze są zazwyczaj zbudowane wokół centralnych postaci prawników lub sędziów i prezentują szereg różnorodnych przypadków związanych z prowadzonym sprawami czy rozstrzyganiem sporów. W serialu prawniczym akcja jest zazwyczaj zawiązywania wokół jednej konkretnej sprawy, która ma swoje rozwiązanie w danym odcinku. W każdym odcinku mamy zazwyczaj inną sprawę do rozwiązania, towarzysza nam jednak ci sami głowni bohaterowie. Co ciekawe, wiele osób, które oglądają seriale prawnicze traktują je jako sposób na naukę prawa i jego przepisów. Czy takie podejście do serialu prawniczego ma sens?

Traktowanie serialu prawniczego jako odbicia faktycznego stanu prawa i przedstawianie możliwych sytuacji prawnych jest ryzykowne. Po pierwsze, serial prawniczy to zawsze fikcja i mimo, że do pewnego stopnia może faktycznie bazować na rzeczywistych przepisach prawnych bohaterowie i cała akcja są zawsze fabularyzowane. Pamiętajmy, że serial prawniczy ma swoją określoną długość, a zawiłość faktycznych przepisów nie może wpływać na dynamikę akcji. Sytuacja jest wręcz odwrotna, to dynamika akcji i konstrukcja bohaterów wpływa na to jak dane przepisy prawne są modyfikowane i fabularyzowane.

Serial prawniczy i codzienność

Serial prawniczy nie może być zatem traktowany jako pewne źródło informacji na temat prawa i jego przepisów. Pamiętajmy, że tego typu serial jest zawsze fikcją i pokazuje przepisy oraz bohaterów w takim  świetle i w taki sposób aby byli atrakcyjni dla widza. Przedstawione wydarzenia i przepisy prawne nie mają zatem dużo wspólnego  z realiami. Nie znaczy to jednak oczywiście, że możemy taki serial traktować jako całkowitą fikcję, przypadki na których jest zbudowany serial często są oparte na prawdziwych wydarzeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *