Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Służebność
Bez kategorii

Sprawy o służebności – co trzeba wiedzieć

Służebność – co to jest

W codziennym życie nie spotykamy się bezpośrednio z terminami prawniczymi. Owszem pojęcia jak akt normatywny czy zasiedzenie krążą gdzieś na obrzeżach, ale dopóki nie dotyczą konkretnie nas często nie wiemy co tak naprawdę znaczą. Nic dziwnego, prawo jest tak szeroką dziedziną, że zwykłym osobom nie wykształconym w tym kierunku ciężko jest być na bieżąco. Zwłaszcza, że terminy ciągle się zmieniają, ich znaczenie się rozszerza a kontekst nie jest stały.
Jednym z takich terminów jest również służebność. O ile z samej nazwy możliwe byłoby wywnioskowanie znaczenia a przynajmniej rodzaju zależności funkcjonującej między podmiotami trudniej byłoby o transponowanie znaczenia na grunt codziennego życia. Służebność czyli służenie, a więc ktoś lub coś służy komuś lub czemuś innemu. Jeden podmiot korzysta na niższym statusie drugiego. Jak się ma prawnicza definicja służebności do powyższej?
Istnieje kilka rodzajów służebności, skupmy się jednak na jednym jej rodzaju dotyczącym nieruchomości. Służebność to prawo obciążające nieruchomość w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości. Może przysługiwać właścicielowi jednej nieruchomości w stosunku do właściciela innej nieruchomości. Jedną nieruchomość nazywamy władnącą a drugą obciążoną. Dodatkowo służebności możemy podzielić na czynne lub bierne. Tyle definicja, szczegółowe informacje prawne na ten temat są zawarte w kodeksie cywilnym.

Sprawy o służebności – przykłady z codziennego życia

Aby lepiej zrozumieć istotę służebności warto podać kilka przykładów z życia codziennego. Służebność czynna to na przykład możliwość przejazdu przez cudzą nieruchomość. Właściciel nieruchomości władnącej ma prawo do przejazdu przez nieruchomość obciążoną. Wyobraźmy sobie więc dwie działki do której prowadzi jedna droga. Po ustanowieniu służebności właściciel działki władnącej ma prawo do przejazdu drogą, która przebiega przez działkę obciążoną. Jest to szczególnie ważne gdy właściciel działki władnej nie miał własnego dostępu do drogi. Co istotne sąd może ustanowić rekompensatę dla właściciela działki obciążonej. Natomiast przykładem służebności biernej jest na przykład zakaz wnoszenia budynku ponad pewną wysokość.

Służebność – pomoc i porady

Oprócz opisanej wyżej służebności gruntowej istnieją jeszcze służebność osobista i przesyłu. Sprawy o służebności można ustanowić na kilka sposobów, między innymi na podstawie zawarcia umowy, orzeczenia sądu, zasiedzenia, decyzji administracyjnej. Służebność na pewno nie jest sprawą ani łatwą ani jasno zdefiniowaną. Istnieje wiele kontekstów i możliwości w ramach prawa o służebności. Jej zastosowania mogą również służyć wielu celom. Aby jak najefektywniej wykorzystać możliwości służebności warto skorzystać z porad prawnych. Sprawy o służebności to temat podejmowany przez wiele kancelarii (więcej o sprawach dotyczących służebności możesz przeczytać na tej stronie). Nic nie zastąpi profesjonalnej analizy indywidualnej sytuacji, więc przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto rozważyć wizytę w kancelarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *