Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Stłuczka drogowa
Porady

Stłuczka drogowa

Stłuczka drogowa – jak należy się zachować?

Wypadki komunikacyjne zdarzają się codziennie. Wynikają z wielu czynników – nieostrożność kierowcy, spożywanie alkoholu, brawura, złe warunki atmosferyczne, wzmożony ruch pojazdów, itd. Jeśli sytuacja jest niegroźna, nie ma ofiar, a kierowcy są w stanie dalej podróżować pojazdami, takie zdarzenie nazywamy stłuczką. Stłuczka drogowa, mimo że niegroźna, to dziś duży koszt. Głównie dlatego, że współcześnie podróżujemy znacznie lepszymi, droższymi samochodami.

Stłuczka drogowa? Zachowaj spokój!

Spokój oznacza umiejętność radzenia sobie z emocjami różnego rodzaju. Zarówno uczuciem paniki i przerażenia, jak i złości, rozgoryczenia. Krzyki i lamenty na nic się zdadzą, bo czasu nie można cofnąć. Oczywiście, jeśli jakaś osoba została poszkodowana, należy krzykiem wezwać pomoc, jednocześnie zachowując spokój i podejmując odpowiednie działania. W przypadku zwykłej stłuczki drogowej pomoc ambulatoryjna zwykle jest jednak niepotrzebna.

Pierwszą czynnością jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom zdarzenia, jak i pozostałym podróżującym. Należy dołożyć wszelkich starań, by osoby zbliżające się do miejsce zdarzenia, mogły swobodnie jechać dalej. Jeśli nie ma ofiar, a wskazanie sprawcy zdarzenia nie budzi wątpliwości, pojazd trzeba usunąć z drogi. Pozostawiony na drodze bez wyraźnego uzasadnienia stanowi utrudnienie w ruchu, za co jego właściciel może być ukarany mandatem.

Drobna stłuczka drogowa na ogół nie powoduje poważnych obrażeń, niemniej jednak należy sprawdzić, czy żaden z uczestników zdarzenia nie ucierpiał. Dotyczy to także pasażerów. Zwykle wystarczy dobrze się im przyjrzeć oraz zadać kilka prostych pytań, które mają sprawdzić stopień świadomości i koncentracji. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia którejś z osób, należy wezwać pomoc medyczną.

Wzywamy policję czy spisujemy oświadczenie?

Upewniliśmy się, że nikomu nic się nie stało, a pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą podróżować bezpiecznie. Kolejną czynnością, jakiej wymaga stłuczka drogowa, jest wstępna ocena uszkodzeń pojazdów. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, żaden z kierowców nie nalega na wezwanie policji, uczestnicy zdarzenia mogą się dogadać i spisać oświadczenie. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron, bo żaden z kierowców nie otrzyma mandatu.

Policję bezwzględnie należy wezwać, jeśli:

– istnieje podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy bądź pod wpływem środków odurzających,

– nikt nie przyznaje się do winy i są problemy z ustaleniem przebiegu zdarzenia,

– jeden z uczestników zdarzenia nie posiada wymaganych dokumentów bądź odmawia ich okazania,

– ktoś jest ranny,

– straty materialne są wysokie,

– doszło do zniszczenia elementów infrastruktury drogowej (słupy, znaki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *