Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Studia prawnicze
Ciekawostki

Studia prawnicze – kilka ciekawostek

Studia prawnicze

W ścisłej czołówce kierunków wybieranych przez absolwentów szkół średnich są studia prawnicze. To cały czas bardzo prestiżowy kierunek studiowania. Studia te ze względu na swój interdyscyplinarny charakter mogą zainteresować różne osoby. Dzięki nim można rozwijać wiele umiejętności, a w przyszłości mogą pomóc w znalezieniu dobrej pracy i realizacji zawodowej. Oczywiście prawo wymaga od przyszłego kandydata pewnych cech i zdolności.

Studia prawnicze – profil kandydata 

studiowanie prawaKandydat na studia prawnicze powinien cechować się dokładnością, umiejętnością logicznego myślenia, zdolnościami analitycznymi i zdolnością precyzyjnego wysławiania się. Zawody prawnicze wymagają także dużej kultury osobistej, jako zwód zaufania społecznego, prawnicy budzący szacunek i autorytet są lepiej postrzegani. Przyszły prawnik musi być również dobrym słuchaczem, który będzie umiał wyciągnąć wnioski oraz ocenić sytuację obiektywnie. To praca idealna dla ludzi, którzy z jednej strony dobrze czują się z tzw. papierkową robotą, ale również nie boją się zabierać głosu, mieć własnego zdania i lubią kontakt z drugim człowiekiem. Jest to zawód, który wymaga pasji, empatii, zaangażowania, ale przede wszystkim stałego dokształcania się i chęci pogłębiania wiedzy.

Studia prawnicze – jak wyglądają?

Na pierwszym roku studenci poznają ogólne treści związane z kierunkiem. Na drugim roku nauki studenci wybierają już konkretną specjalizację – w ramach poszczególnych katedr i zakładów.

Do wyboru studenci mają np. historię doktryn politycznych i prawnych, historię prawa polskiego, prawa kościelnego, administrację, prawo konstytucyjne, kryminalistykę, prawo handlowe i rolne, a także prawo pracy, prawo gospodarcze czy prawo ubezpieczeniowe.

Studia prawnicze – absolwenci

Absolwenci studiów prawniczych mają możliwość pracy na runku usług prawniczych, w kancelariach adwokackich, radcowskich i notarialnych, a także w wymiarze sprawiedliwości – zarówno w sądzie, jak i prokuraturze. Miejscem pracy dla prawnika mogą być również firmy doradcze, banki, instytucje ubezpieczeniowe i placówki dyplomatyczne. Studia na kierunku prawo trwają pięć lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Absolwenci mogą się uczyć dalej, wybierając jedną z pięciu aplikacji (adwokacką, sędziowską, prokuratorską, radcowską lub notarialną). Aplikacja ma formę wykładów na uczelni oraz stażu np. w kancelarii prawniczej lub sądzie. W zależności od wybranej specjalizacji trwa od dwóch i pół do trzech i pół roku. Aby dostać się na aplikację należy zdać egzamin testowy z zakresu tematycznego całego toku studiów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *