Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

urlopy dla rodziców
Porady

Urlopy dla rodziców – co musisz wiedzieć

Urlopy dla rodziców – przepisy prawne

Polskie prawo nieustannie się zmienia. Zwykłe osoby, które na co dzień nie zajmują się branżą prawniczą wielokrotnie nie mogą się odnaleźć w gąszczu informacji i natłoku przepisów prawnych. Są jednak sytuacje kiedy znajomość przepisów prawa jest niezbędna i konieczna  w codziennym życiu. Jednym z przykładów przepisów, które powinno się bezwzględnie znać są przepisy i regulacje dotyczące urlopów. Szczególnie ważną kwestią są tutaj urlopy dla rodziców. W zależności od sytuacji rodzinnej i pracowniczej urlopy dla rodziców mogą być koniecznością i wielokrotnie mogą nam dosłownie uratować sytuację. Co w kwestii urlopów dla rodziców mówi prawo?

Polskie prawo reguluje kilka sytuacji związanych z urodzeniem i późniejszym wychowaniem dziecka. Główne rodzaje urlopów jakie przysługują rodzicom to urlopy: macierzyński, ojcowski, rodzicielski, wychowawczy oraz dodatkowa możliwość czasowego zwolnienia z pracy tytułem opieki nad dzieckiem. Każdy z tych urlopów przysługuje w określonych warunkach. Długość okresu wolnego to odpowiednio: macierzyński 20 tygodni plus 6 tygodni dodatkowego urlopu, ojcowski 2 tygodnie, rodzicielski 26 tygodni, wychowawczy 36 miesięcy oraz 2 dni opieki nad dzieckiem. Jak widać urlopy dla rodziców nie kończą się na urlopie macierzyńskim (www.)

Urlopy dla rodziców – praktyczne porady

Aby skorzystać z przysługujących urlopów należy spełniać określone warunki. Przykładowo urlop rodzicielski to możliwość opieki nad dzieckiem dla obojga rodziców. Urlop należy wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i istniej kilka wariantów w jakich urlop może zostać wykorzystany. Urlop w całości może zostać wykorzystany tylko przez jednego rodzica, oboje rodzice mogą wykorzystać urlop w tym samym czasie (wtedy tylko 13 tygodni), lub matka i ojciec dzielą się urlopem na 3 części, każda po 8 tygodni. Warto znać możliwości i dostosować wariant do własnych preferencji. Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego. Warto zatem nieco wgłębić się w szczegóły by wiedzieć jakie mamy prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *