Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Własność intelektualna
Porady

Własność intelektualna

Własność intelektualna – warto pamiętać

Doskonale wiemy, że kradzież jest przestępstwem i należy ją potępiać. Tak się zresztą dzieje, ale nie we wszystkich przypadkach. Ludzie zapominają, że bezprawne wykorzystanie czyjejś własności intelektualnej jest niedopuszczalne. Zwracamy więc uwagę, kiedy starszej pani na ulicy ktoś wyrwie torebkę, jeśli jednak ktoś skopiuje tekst bez zgody autora, zwykle sytuacja ta nie budzi naszego sprzeciwu – mimo że jest to zwyczajna kradzież własności intelektualnej.

Własność intelektualna – kiedy mamy z nią do czynienia

patentPod pojęciem własności intelektualnej kryje się wiele aspektów. Własnością intelektualną możemy nazywać artykuł, projekt graficzny, patenty, znaki towarowe. W zasadzie wszystko, co wytworzył człowiek swoim intelektem, jest jego własnością –czyli własnością intelektualną. Zatem bezprawne kopiowanie, udostępnianie pod swoim nazwiskiem tekstów czy np. loga jest kradzieżą własności intelektualnej.

Własność intelektualna a teksty

Zdarza się, że w internecie szukając ciekawych artykułów kusi nas, aby część z nich, a często nawet większe fragmenty wykorzystać w swojej pracy. Jeżeli zadbamy odpowiednio o dobro autora i jego własności intelektualnej nie będziemy mieć problemów. Wystarczy, że odpowiednie słowa będą cytatem, który podpiszemy danymi twórcy. Można również napisać do samego autora z prośbą o wykorzystanie większej części tekstu. Nigdy jednak nie można wykorzystać własności intelektualnej podszywając się pod innego człowieka.

Własność intelektualna a zdjęcia

wynalazekCoraz częściej widać, że użytkownicy internetu zwracają uwagę na teksty, które zapożyczają na swoje blogi czy strony. Zwracają się z bezpośrednią prośbą do twórcy o możliwość skorzystania z jego własności intelektualnej. Największy problem związany jest jednak ze zdjęciami, które wykorzystujemy do różnych celów. Wyszukiwarki internetowe wypełnione są różnymi obrazami, grafikami, które w większości przypadków są czyjąś własnością intelektualną. Jeśli bez zgody autora kopiujemy zdjęcie i wykorzystujemy na swoich stronach popełniamy przestępstwo związane z przywłaszczeniem własności intelektualnej drugiego człowieka. Warto w tym wypadku pamiętać o specjalnych stronach, które oferują nam darmowe grafiki, z których możemy dowolnie korzystać.

Musimy pamiętać o tym, że własność intelektualna podobnie jak np. przedmioty należą do konkretnej osoby, firmy itd. i w żadnym wypadku nie możemy sobie przywłaszczać czyiś rzeczy, a tym bardziej pracy, czyli własności intelektualnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *