Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Zasiłek opiekuńczy
Porady

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje

Co to jest zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczenie to nie tylko obowiązek, ale konieczność jeśli chcemy mieć zapewniony komfort psychiczny jak i finansowy w przypadku nieobecności w pracy czy zachorowania związanych z naszymi dziećmi czy członkami rodziny. Niestety niewiele osób tak naprawdę wie na czym polega system ubezpieczenia zdrowotnego i czym tak naprawdę jest zasiłek opiekuńczy. Warto zatem zacząć od podstaw, a więc od definicji, czym jest zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy to rodzaj świadczenia, który przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu, która jest zwolniona z obowiązku wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub inną określoną w przepisach osobą. Zasady przydzielania zasiłku opiekuńczego, jego okresu trwania, wysokości i inne informacje są dokładnie regulowane w odpowiednich ustawach i przepisach. Zawsze warto zatem sięgnąć po źródło i dokładnie je przeanalizować jeśli sądzimy, że jesteśmy do takiego zasiłku uprawnieni.

Kiedy można dostać zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy podlega dokładnym regulacjom prawnym i nie jest przydzielany ot tak sobie. Kiedy zatem możemy starać się o jego otrzymanie, w jakich sytuacjach może nam przysługiwać? Zajmijmy się konkretna sytuacją, a więc opieką nad dzieckiem. Przede wszystkim zasiłek będzie nam przysługiwał jeśli: musimy opiekować się chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, a także chorym dzieckiem do lat 2. Jednak to nie wszystko, zasiłek będzie nam także przysługiwał w przypadku dzieci zdrowych. Tutaj chodzi przede wszystkim o zdrowe dzieci do lat 8 i mamy całą listę przypadków kiedy możliwe jest otrzymanie zasiłku. Jakie zatem warunki musimy spełnić jeśli chcemy starać się o otrzymanie zasiłku dla zdrowego dziecka do lat 8?

Warunki są następujące: został zamknięty żłobek lub przedszkole do którego uczęszcza twoje dziecko i nie zostałaś o tym poinformowana wcześniej niż na 7 dni przed zamknięciem, zachorował opiekun lub niania z którymi masz podpisaną właściwą umowę, właśnie urodziłaś kolejne dziecko lub twój partner także nie może opiekować się dzieckiem/przebywa w szpitalu lub jest chory. Po spełnieniu tych wyżej wymienionych warunków możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o uzyskanie zasiłku opiekuńczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *