Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Porady Prawo

Jak przeprowadzić uproszczoną restrukturyzację?

Uproszczona restrukturyzacja to nic innego jak postępowanie o zatwierdzenie układu. Określenie „uproszczona” nie wzięło się znikąd, bowiem nawiązuje do konkretnego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego, które istniało w polskim systemie prawnym przejściowo. Jak łatwo się domyśleć, wiele przepisów upraszczano w okresie pandemii. Później, kiedy sytuacja zaczęła się normować, wprowadzano kolejne nowelizacje. Covidowe postępowanie restrukturyzacyjne doczekało się nowelizacji za sprawą ustawy Prawo restrukturyzacyjne z grudnia 2021 roku. Zmodyfikowana wersja uproszczonej restrukturyzacji to postępowanie o zatwierdzenie układu, jednak wiele osób wciąż używa starej terminologii.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Postępowanie restrukturyzacyjne może przebiegać na kilka sposobów. Mówiąc o uproszczonej restrukturyzacji, mamy na myśli postępowanie, którego celem jest zatwierdzenie układu. Postępowanie prowadzi nadzorca układu, a nie sąd. Oczywiście nadzorca musi posiadać licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Kto może skorzystać? Pomoc kancelarii prawnej w Łodzi

Uproszczona restrukturyzacja jest rozwiązaniem dość szybkim i skutecznym, najprostszą formą postępowania restrukturyzacyjnego, ale i w tym przypadku trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Uproszczone postępowanie rozpoczyna dłużnik z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego przez dokonanie obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym czasie (ale nie dłuższym niż 4 miesiące) dłużnik jest chroniony przed egzekucją komorniczą. Oczywiście warunkiem skorzystania z uproszczonej restrukturyzacji jest wystąpienie stanu zagrożenia niewypłacalnością lub stanu niewypłacalności. Jeśli któraś ze wspomnianych sytuacji ma miejsce, dłużnik musi zawrzeć umowę z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym i dokonać wspomnianego już wyżej obwieszczenia.

Obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym może zostać dokonane po tym, gdy dłużnik przygotuje propozycje układowe, sporządzi spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych. Wspomniane dokumenty muszą trafić do licencjonowanego nadzorcy układu. W zebraniu stosownej dokumentacji pomoże kancelaria prawna w Łodzi.

Co daje uproszczona restrukturyzacja?

Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu zwykle przebiega w podobny sposób, choć oczywiście czas oczekiwania na zatwierdzenie układu może być różny, a ostateczne decyzje nie zawsze zgodne z tym, co dłużnik zakładał na początku. Jednak pewne jest, że korzystając z tego narzędzia, dłużnik może spokojnie negocjować z wierzycielami układu. W sytuacji, gdy istnieje ryzyko prowadzenia egzekucji przez pojedynczych wierzycieli, dłużnik może odsunąć zagrożenie niewypłacalności i upadłości. Oczywiście nie może robić tego w nieskończoność. Prawnik Łódź podkreśla, że czas zawarcia układu i trwania negocjacji nie może przekraczać 4 miesięcy, ponadto warto pamiętać, że w tym czasie wierzyciele mają prawo próbować przekonywać sąd do usunięcia ochrony dłużnika. Jest to możliwe, jeśli udowodnią, że postępowanie zmierza do ich pokrzywdzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *