W ostatnich latach do sądów napływają pozwy od frankowiczów czyli osób, które zaciągnęły w bankach kredyty we frankach, a następnie popadły przez to w problemy finansowe. Celem złożenia pozwu jest unieważnienie kredytu frankowego. Na czym polega taki proceder?
Kredyty frankowe w Polsce
W latach dziewięćdziesiątych kredyty frankowe były bardzo popularne w Austrii. W Polsce pojawiły się nieco później, jawiąc się jako atrakcyjna alternatywa dla kredytów hipotecznych udzielanych w polskiej walucie. Kredyty we frankach miały być tańsze, a co szczególnie istotne – dostępne dla osób, które nie miały zdolności kredytowej w złotówkach. Okres świetności kredytów frankowych w Polsce przypada na lata 2004-2007, natomiast już w 2008 roku pojawiły się symptomy światowego kryzysu finansowego, a kurs franka stopniowo zaczął rosnąć. Mimo to banki udzielały kredytów frankowych do końca 2012 roku.
W styczniu 2015 roku Szwajcarski Bank Centralny zdecydował o uwolnieniu kursu franka, a tym samym zadłużenie wielu Polaków niemal się podwoiło. Frankowicze wpadli w panikę, wielu borykało się z poważnymi problemami finansowymi, wydarzały się tragedie. Na szczęście kredytobiorcy nie zostali pozostawieni sami w sobie, a ostatecznie umowa kredytu CHF została podważona i uznana za nieuczciwą przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Na tej podstawie frankowicze mogą składać pozwy o unieważnienie umów kredytowych, a wielu z nich rzeczywiście wygrywa w sądzie z bankami.
Unieważnienie kredytu frankowego. Kancelaria adwokacka w Łodzi
Unieważnienie kredytu frankowego nie jest prostą procedurą, dlatego frankowicze korzystają z pomocy prawników, przy czym nie każda kancelaria prawna specjalizuje się w sprawach tego typu. Kancelaria adwokacka w Łodzi, która zna temat od podszewki i ma na koncie wiele wygranych spraw o unieważnienie kredytu frankowego, z pewnością pisze o tym na swojej stronie internetowej. Dlatego zanim skierujemy swoje kroki do konkretnej kancelarii, warto prześledzić jej ofertę i sprawdzić, czy znajduje się tam pomoc prawna dla frankowiczów.
Unieważnienie kredytu frankowego to procedura, która odnosi się do umów kredytów hipotecznych podpisanych pomiędzy bankiem a kredytobiorcą i związanych z kursem franka szwajcarskiego. Unieważnienie przez sąd oznacza, iż umowa kredytowa jest nieważna, a zatem od początku nie miała żadnej mocy prawnej. Oczywiście sąd nie może unieważnić umowy, jeśli nie ma ku temu przesłanek. Może to zrobić, gdy w umowie znalazły się zapisy niedozwolone, naruszające prawa konsumenta.
Proces unieważnienia umowy frankowej
Od czego zacząć proces unieważniania umowy kredytu? Przede wszystkim zebraną dokumentację należy przekazać do analizy prawnej. Kancelaria prawna w Łodzi wskaże niedozwolone klauzule i oceni, czy jest szansa na wygraną z bankiem. Kolejnym krokiem jest złożenie reklamacji w banku. Wówczas bank może wyjść z propozycją ugody, którą warto przeanalizować. Jeśli ugoda nie jest opłacalna i zostaje odrzucona, można przystąpić do złożenia pozwu.