Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Ciekawostki Porady Prawo

Jak uzyskać ulgę na robotyzację?

Ulga na robotyzację obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Wprowadzenie jej stanowiło odpowiedź na potrzeby rynkowe i wynikało z konieczności dostosowania przepisów do zmieniających się realiów. Dziś wiele firm stawia na automatyzację procesów produkcyjnych, nowe technologie, innowacyjne rozwiązania. Ulga na robotyzację miała zachęcić kolejne przedsiębiorstwa do unowocześniania procesów produkcyjnych. Wprowadzenie tego rodzaju ulgi to swoista zachęta dla firm do przeprowadzenia transformacji cyfrowej.

Ulgi na innowacje a ulga na robotyzację

Nowy Ład wprowadził nowe ulgi podatkowe na innowacje, a jedną z najważniejszych okazała się być ulga na robotyzację. Jej wprowadzenie spotkało się z uznaniem firm z branży produkcyjnej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową, produkcyjną, od 2022 roku mogą korzystać z ulgi na robotyzację, jeśli zdecydują się na inwestycję w roboty przemysłowe.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych stały się dziś koniecznością, ale wiele firm zwleka z wprowadzaniem zmian z uwagi na ich wysoki koszt. Ulga na robotyzację ułatwia przeprowadzenie inwestycji i pozwala na zminimalizowanie jej kosztów. A dzięki nowym robotem także procesy produkcyjne doczekają się optymalizacji.

Wydatki na roboty przemysłowe – do kogo kierowana jest ulga?

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy osiągający dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (według stawki 12 lub 32%) lub osiągający dochody opodatkowane podatkiem liniowym. Jeśli przedsiębiorca nie jest pewien, czy ma prawo do ulgi na robotyzację, jego sytuację przeanalizuje adwokat Łódź.

Warunkiem uzyskania ulgi jest zakup robota przemysłowego. Roboty mają służyć usprawnieniu procesów produkcji, a finalnie zwiększeniu konkurencyjności firmy na rynku. W ramach ulgi przedsiębiorca może odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.

Koszty poniesione na robotyzację

Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów poniesionych na robotyzację? Okazuje się, że nie chodzi jedynie o zakup samego robota przemysłowego. Z ulgi na robotyzację można skorzystać w przypadku zakupu fabrycznie nowych robotów przemysłowych, ale i maszyn oraz urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych, a także maszyn i urządzeń funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi. W szczególności są to różnego rodzaju czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, ogrodzenia i osłony. W ramach ulgi można rozliczyć także zakup maszyn, urządzeń i systemów służących do zdalnego zarządzania robotami i ich serwisowania, a także urządzeń służących integracji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Zakup usług szkoleniowych i opłaty leasingowe także można zaliczyć do kosztów poniesionych na robotyzację.

Z ulgi na robotyzację po raz pierwszy można było skorzystać w rozliczeniu za 2022 roku. Kolejna taka możliwość pojawi się po zakończeniu roku podatkowego 2023. Aby uzyskać ulgę należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 (skala podatkowa) lub PIT-36L (podatek liniowy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *