Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Prawo pracy
Prawo

Prawo pracy – pomoc prawnika

Prawo pracy – czyli co?

Prawo to bardzo skomplikowana działka, która co więcej ma bardzo wiele odsłon. Prawo ma przede wszystkim wiele gałęzi o co ciekawe każda z tych gałęzi jest nieco inna. Niektóre z nich są stosunkowo proste, inne są natomiast nieco bardziej skomplikowane. Jeśli chodzi o branże nieco bardziej problematyczne to z pewnością należą do nich obszary związane z prawem pracy. Prawo pracy choć na pozór proste i jasne jest jednak bardzo skomplikowane i konkretne sytuacje bardzo często zależą od tego jak  faktycznie podejdziemy do tematu. Prawo pracy jest skompilowane z kilku podstawowych powodów.

prawo pracownikaPo pierwsze, dotyczy obszaru, który bardzo często związany jest ze szkodą czy uszczerbkiem na zdrowiu. Po drugie, jest to także związane z faktem, że branże są niezwykle zróżnicowane, co w praktyce oznacza, że są one także obfite w bardzo różne problemy. Prawo pracy ma oczywiście działy ogólne, w których opisane są dokładnie prawa i obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika, ale ma także szereg bardziej specyficznych odniesień. To tego typu odniesień należą na pewno sposoby postępowania w przypadku konkretnych problemów, niebezpiecznych sytuacji czy ryzyka związanego z wykonywaną pracą. Co ciekawe, ryzyko w pracy to bardzo częsty temat aspektów prawa pracy.

Problemy w pracy

wypłataProblemy w pracy mogą oczywiście przyjąć bardzo różne formy. Nie wszystkie te formy są jednak związane z potrzebą interwencji prawnika czy z zastosowaniem przepisów prawa pracy. Część problemów można rozwiązać faktycznie bez pomocy prawników, w takiej sytuacji wystarczą rozmowy z zespołem, z przełożonym czy z bardziej poważnych sytuacjach z zarządem. Część problemów można także rozwiązać przy pomocy rozmów z psychologiem czy konsultantem. Jednak wiele spraw wymaga faktycznej interwencji prawników czy radców prawnych. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim to czy doszło do rzeczywistego złamania prawa. Jeśli tak to pracownik lub pracodawca w zależności od zaistniałej sytuacji ma wszelkie prawo do konsultacji z prawnikiem i powinien bezwzględnie dochodzić swoich spraw.

Dzięki temu, że mamy prawo pracy każdy z nas bez względu na status może czuć się bezpiecznie, co w praktyce oznacza, że jakość pracy wzrasta. Tam gdzie mamy do czynienia z uregulowaną prawnie sytuacją, gdzie wiemy jakie są nasze prawa i obowiązki oraz możliwe konsekwencje naruszenia prawa tak naprawdę komfort wykonywania pracy jest bardzo duży. Najgorszą z możliwych sytuacji jest moment kiedy nie wiemy dokładnie jak sobie radzić w niejasnej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *