Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Porady prawne
Prawo

Jak uzyskać poradę prawną?

Nawet osobom bardzo zaradnym życiowo zdarzają się czasem problemy, których nie są w stanie rozwiązać bez pomocy z zewnątrz. Z pewnością należą do nich problemy natury prawnej. Aby je rozwiązać, trzeba znać ścieżkę postępowania, znać przepisy, a największą wiedzę z tego zakresu mają oczywiście radcy prawni i adwokaci. Jak uzyskać poradę prawną? Umawiając się na spotkanie w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Jedną z opcji jest również bezpłatna pomoc prawna.

Bezpłatne porady prawne – dla kogo?

W każdej gminie istnieje możliwość skorzystania z nieodpłatnych porad prawnych, których udzielają wykwalifikowani specjaliści z dziedziny prawa. Nie należy obawiać się, że jeśli radca prawny nie otrzyma od nas wynagrodzenia za poświęcony czas, udzieli porady niższej jakości i mniej zaangażuje się w rozwiązanie problemu. Przeciwnie – w środowisku prawniczym panuje przekonanie, że prawnikiem z powołania jest ten, który chętnie i rzeczowo udziela odpowiedzi na pytania osób, które korzystają z nieodpłatnej pomocy prawnej.

Porady prawne

Niestety możliwość skorzystania z darmowych porad prawnych nie przysługuje każdemu. Od 1 stycznia 2021 roku, w związku z zapisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują każdej osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Jak uzyskać poradę prawną nieodpłatnie?

Jeżeli obywatel spełnia wymienione wyżej warunki, może ubiegać się o konsultację z prawnikiem. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dowiedzieć się gdzie i kiedy takie porady są udzielane. Zazwyczaj informację można uzyskać telefonicznie w siedzibie gminy. Następnie należy złożyć pisemne oświadczenie o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Jeżeli o konsultację ubiega się osoba prowadząca działalność gospodarczą, dodatkowo musi złożyć oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Konsultacje odbywają się według kolejności zgłoszeń (z małymi wyjątkami), zatem trudno powiedzieć, jaki będzie czas oczekiwania na pomoc specjalisty. Każdy przypadek udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dokumentuje się poprzez wypełnienie karty pomocy.

Odpłatne porady prawne

W sytuacji, gdy nie przysługują nam bezpłatne konsultacje, nie pozostaje nic innego, jak wizyta w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Właściwie nie ma znaczenia, czy przyjmie nas adwokat, czy też radca prawny, ponieważ w ostatnich latach kompetencje osób wykonujących te zawody zostały niemal całkowicie zrównane.

Jak uzyskać poradę prawną w związku z sytuacją, jaka miała miejsce w życiu rodzinnym lub zawodowym? Warto wcześniej prześledzić, która kancelaria w bliskiej okolicy zajmuje się sprawami z danej gałęzi prawa i jaką opinią cieszy się wśród klientów. Na spotkanie można umówić się telefonicznie lub bezpośrednio w siedzibie kancelarii. Nierzadko zdarza się, że pomoc uzyskujemy od razu, wchodząc z ulicy, o ile prawnicy nie uczestniczą w danej chwili w innych spotkaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *