Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Prawnik dla firmy
Prawo

Na czym polega obsługa prawna firm?

Prowadzenie firmy to duża odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli mówimy o firmie zatrudniającej wielu pracowników i zajmującej się świadczeniem kosztownych usług. Nawet jeśli osoby zarządzające firmą starają się przestrzegać wszelkich norm i przepisów, zawsze może zdarzyć się sytuacja problematyczna, wymagająca interwencji prawnika. Na czym polega obsługa prawna firm i dlaczego współpraca z dobrym prawnikiem jest tak istotna dla sprawnego działania firmy?

Prawnik w firmie – jak to działa?

Wiele zależy od tego, jak duża jest firma i czym się zajmuje. Trudno, by osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą miała we firmie własnego prawnika. Nieco większe firmy też nie mogą sobie na to pozwolić, bo po pierwsze nie mają odpowiednich środków na stworzenie samodzielnego stanowiska pracy dla prawnika, po drugie nie ma potrzeby, by taki specjalista cały czas przebywał w firmie. Dlatego też przedsiębiorcy i mniejsze firmy chętnie korzystają z pomocy z zewnątrz i nawiązują współpracę z kancelarią prawną, dla której obsługa prawna przedsiębiorców Łódź jest jednym z podstawowych filarów działalności.

Prawnik dla firmy

W przypadku dużych firm wygląda to różnie. Niektóre również stawiają na współpracę z kancelarią radcowską lub adwokacką, przy czym taka współpraca jest w tym przypadku znacznie bliższa, bo spraw wymagających interwencji prawnika jest więcej. Natomiast bardzo duże firmy tworzą we własnych strukturach dział prawny, dzięki czemu mają prawników na wyłączność. Statutów, umów, pozwów i wniosków wymagających nadzoru prawnego jest wówczas bardzo dużo, a dochodzi do tego negocjowanie umów, zawieranie porozumień, windykacja oraz reprezentowanie klientów przed sądami itd.

Obsługa prawna firm i jej stały charakter

Obsługa prawna firm może mieć charakter okazjonalny lub stały. Czasem przedsiębiorcy przez wiele miesięcy nie mają potrzeby konsultowania wynikłych problemów z prawnikiem, dlatego stała współpraca, a co za tym idzie – ponoszenie comiesięcznych kosztów, nie jest w tym przypadku konieczne. Pojedyncze konsultacje rozliczne są indywidualnie. Natomiast stała, kompleksowa obsługa prawna firmy rozliczana jest w systemie miesięcznym i nierzadko obejmuje coś w rodzaju abonamentu, aczkolwiek ostateczny koszt takiej współpracy zawsze ustalany jest indywidualnie z każdą firmą, po określeniu zakresu tejże współpracy.

Jakie usługi obejmuje obsługa prawna firm?

Obsługa prawna przedsiębiorców to bardzo szeroki zakres usług. Sprawy wymagające interwencji prawnej mogą być bardzo różne, choć da się wyszczególnić kilka najczęściej powtarzających się. Są to m.in. sprawy związane z zakładaniem firmy, jak i ogłaszaniem upadłości, z optymalizacją podatkową i pozyskiwaniem środków na prowadzenie działalności, fuzje spółek, audyty prawne, sprawy wymagające utworzenia umowy albo wynegocjowania korzystniejszych warunków, sprawy związane z ochroną danych osobowych, prawami autorskimi czy też problemy z windykowaniem należności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *