Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Kancelaria Łódź
Porady

Mecenas Łódź – do kogo udać się po poradę prawną?

Do udzielania porad prawnych uprawnione są osoby, które ukończyły studia na kierunku prawniczym. Jednak prawnik, który zdobył tytuł magistra, ale nie dostał się na aplikację, może prowadzić kancelarię prawniczą tylko w ograniczonym zakresie. Korzystanie z jego usług wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego chcąc uniknąć dodatkowych problemów, po poradę prawną należy zgłosić się do radcy prawnego lub adwokata. Mecenas Łódź udzieli fachowej pomocy, pomoże jak najszybciej i z jak najlepszym skutkiem rozwiązać problem prawny.

Udzielanie porad prawnych

Idąc po poradę prawną, oczekujemy, że osoba, która udzieli nam pomocy, jest fachowcem w swojej dziedzinie, osobą uczciwą i rzetelną. Nawet jeśli niektórzy powątpiewają w dobre intencje środowiska prawniczego, to ogół społeczeństwa darzy prawników dużym zaufaniem. Czasem oczekujemy od nich jedynie wskazówek odnośnie właściwej drogi postępowania. Innym razem chcemy dowiedzieć się czegoś na temat przysługujących nam praw i obowiązków, nierzadko chodzi też o prawa osoby, z którą weszliśmy w konflikt. Innym razem prawnik sporządza w imieniu klienta stosowne dokumenty, różnorodne umowy, porozumienia, pozwy itd. Niekiedy ustne lub pisemne porady prawne nie wystarczą i konieczne jest rozpoczęcie postępowania sądowego, wówczas mecenas Łódź może reprezentować klienta przed sądami i szeregiem innych instytucji.

Radca prawny, adwokat czy mecenas?

Kancelaria Łódź

Terminologia prawnicza bywa dość zawiła. Wiele osób ma problem ze zrozumieniem nawet tego, kim jest prawnik, kim adwokat, radca prawny albo mecenas. Czy wszystkie osoby noszące te tytuły mają prawo do udzielania porad prawnych, a jeśli tak, to w jakim zakresie? Czym różnią się wymienione profesje?

Mecenas Łódź – co oznacza ten tytuł?

We wstępie wspomnieliśmy, że prawnik to osoba, która ukończyła studia na kierunku prawniczym. Teoretycznie, nazywając prawnikiem radcę prawnego lub adwokata, nie popełniamy błędu, ponieważ taka osoba również studia prawnicze ukończyła. Ale skończyła również aplikację – radca prawny radcowską, a adwokat adwokacką, dlatego określenie „prawnik” jest w tym przypadku nie do końca właściwe, jest ujmujące. A gdzie w tym wszystkim mecenas Łódź? Okazuje się, że w przeciwieństwie do adwokata i radcy prawnego, mecenas nie jest tytułem zawodowym. To jedynie termin grzecznościowy, stosowany w przypadku osób, które mają prawo do reprezentowania klientów przed sądami. Mecenasami będą zatem zarówno radcy prawni, jak i adwokaci. Czy prawnika bez aplikacji można nazwać mecenasem? Teoretycznie tak, ale w praktyce raczej się tego nie stosuje.

Skąd wywodzi się termin mecenas stosowany w środowisku prawniczym?

Stosowany współcześnie (tylko w  Polsce) zwrot grzecznościowy nie wziął się znikąd. W XVI wieku adwokatów nazywano procuratores mercenarii, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczało płatnych zastępców procesowych.  Z kolei procuratores to niezawodowi zastępcy procesowi. Mecenas wywodzi się właśnie od mercenarii, a w dzisiejszym brzmieniu upowszechnił się w XIX wieku. Jest to zwrot czysto grzecznościowy, w żaden sposób niechroniony prawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *