Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

radca prawny
Porady Prawo

Radca prawny – pierwsze spotkanie z prawnikiem

Pierwsze spotkanie z prawnikiem może być początkiem wieloletniej współpracy, ale jeśli radca prawny wywrze na nas złe wrażenie, spotkanie będzie zarówno pierwszym, jak i ostatnim. Osoby, które nigdy wcześniej nie musiały korzystać z fachowej pomocy prawnej, nie do końca wiedzą, czego się spodziewać na takim spotkaniu, ale chciałyby, żeby ich problem został rozwiązany jak najszybciej i z korzyścią dla nich. Niekiedy rzeczywiście da się to zrobić podczas pierwszej wizyty w kancelarii prawnej, ale zwykle potrzebnych jest więcej spotkań. Niektóre sprawy potrafią ciągnąć się latami.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Dobry radca prawny to osoba wykwalifikowana, doświadczona, zaangażowana w wykonywane obowiązki. Poszukiwanie dobrego prawnika można zacząć od przejrzenia stron internetowych kancelarii zlokalizowanych w danym mieście i jego okolicach. Zwracamy uwagę na zakres świadczonych usług, specjalizacje, ale również lata działalności i rekomendacje pozyskane od klientów. W znalezieniu dobrego radcy prawnego z pewnością pomogą również opinie znajomych, ale ostatecznego wyboru dokonujemy sami, udając się na pierwsze spotkanie z prawnikiem i analizując jego przebieg.

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego spotkania? Z pewnością na profesjonalne podejście i umiejętność płynnego wypowiadania się na poruszany temat. Jeśli prawnik nie zna odpowiedzi na większość pytań i ciągle szuka czegoś w dokumentach, sprawia wrażenie mało zaangażowanego, rozkojarzonego, klient ma prawo czuć się niepewnie. A przecież radca prawny powinien być osobą, która da klientowi poczucie bezpieczeństwa.

Ponadto radca prawny powinien być osobą uprzejmą w kontakcie. Życzliwość, niespieszna rozmowa,  chęć do szczegółowego omawiania kwestii niezrozumiałych dla klienta – wszystko to sprawia, że pierwsze spotkanie przebiega w miłej atmosferze.

Radca prawny podczas pierwszego spotkania z klientem

Dobry radca prawny tworzy warunki do spokojnej rozmowy. Chce dokładnie poznać sytuację klienta i znaleźć możliwe najlepsze rozwiązanie jego problemu. Już na tej podstawie klient jest w stanie określić, czy istnieją szanse na zbudowanie właściwiej relacji na linii kancelaria-klient i czy współpraca może być kontynuowana.

Na pierwszym spotkaniu radca prawny powinien określić jasne zasady współpracy. Natomiast to klient ocenia, czy zasady te są dla niego zrozumiałe i czy jest w stanie je zaakceptować. To klient powinien również zwrócić uwagę na język, jakim posługuje się prawnik. Zbyt duża ilość zawiłych terminów prawnych nie jest mile widziana przez klientów. Wolą, gdy komunikacja odbywa się przy użyciu prostych sformułowań, a specjalistyczne terminy zostaną zachowane na okoliczność rozprawy sądowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *