Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Obsługa prawna firm spedycyjnych
Prawo

Obsługa prawna firm spedycyjnych

Spedycja i transport to dziedziny, które znacząco rozwinęły się na przestrzeni ostatnich lat. Liczne firm spedycyjne dokładają wszelkich starań, by przewóz towarów odbywał się sprawnie, bezpiecznie i możliwe niskim kosztem. Współpracują przy tym z rozmaitymi podmiotami, na czele z firmami, które zamawiają u nich usługi spedycyjne, jak i z firmami transportowymi, terminalami, centrami logistycznymi itd. Z powodu licznych powiązań, dużej ilości i różnorodności obsługiwanych spraw, obsługa prawna firm spedycyjnych musi być zapewniona na jak najwyższym poziomie.

Czym zajmuje się firma spedycyjna?

Przyjęło się uważać, że firma spedycyjna zajmuje się organizacją transportu. Jest to prawda, choć w rzeczywistości zakres działalności prowadzonej przez firmy spedycyjne jest znacznie szerszy. Duże firmy spedycyjne oferują kompleks usług TSL (transport, spedycja, logistyka). Co to znaczy? To znaczy, że zajmują się zarówno planowaniem i zarządzaniem łańcuchem dostaw, organizowaniem bezpiecznego i efektywnego transportu, jak i samym transportem, rozumianym jako przewóz ładunków i osób. Mniejsze firmy koncentrują się głównie na spedycji i działają jako pośrednicy pomiędzy dostawcą a odbiorcą towaru.

Usługi świadczone przez firmy spedycyjne

Biorąc pod uwagę szeroki zakres usług świadczonych przez firmy spedycyjne, można wysnuć wniosek, że w tym przypadku konieczna jest stała obsługa prawna firm spedycyjnych. Właściwie na każdym etapie procesu spedycji mogą wyniknąć problemy, wynikające interwencji specjalisty z dziedziny prawa. Z tego powodu kancelaria adwokacka, która chętnie współpracują z firmami spedycyjnymi, określana jest nawet jako kancelaria dla firm transportowych.

Wróćmy jednak do usług świadczonych przez firmy spedycyjne. Przede wszystkim jest to planowanie i organizowanie potrzebnych środków transportu, za pomocą których towar dotrze na miejsce w jak najkrótszym czasie. Firmy z branży spedycyjnej zajmują się też obsługą towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania. Kompletują niezbędne dokumenty związane  z przewozem towarów, w tym dokumenty ubezpieczeniowe czy związane z odprawą celną (w przypadku transportu międzynarodowego).

Obsługa prawna firm spedycyjnych

Firmom z branży TSL zależy na stałym dostępie do specjalistycznych usług prawniczych, w związku z czym podejmują współpracę z kancelariami adwokackimi i radcowskimi, które zapewniają kompleksową obsługę prawną firm spedycyjnych. Na czym polega taka współpraca? Przede wszystkim na tym, że prawnicy zapewniają doradztwo prawne z dziedziny prawa przewozowego. Zapewniają również wsparcie podczas kontroli drogowej na terenie Polski, jak i innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Oczywiście nie zawsze jest możliwe, by prawnik dotarł na miejsce kontroli, ale pozostaje w kontakcie z kierowcą, dyspozytorem bądź inspektorem. Poza tym prawnik reprezentuje klienta podczas kontroli organów administracyjnych w przedsiębiorstwie, z w razie potrzeby – sporządza pisma wyjaśniające nieścisłości wykazane w czasie kontroli. Kancelaria prawna zajmuje się też windykacją transportową, sporządzaniem i sprawdzaniem umów transportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *