Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Trauma z dzieciństwa
Porady

Trauma z dzieciństwa – co warto wiedzieć

Rozwód i trauma z dzieciństwa

Rozwód to dla większości osób bardzo traumatyczne przeżycie. Z jednej strony mowa przecież o rozpadzie rodziny, nawet jeśli para, która się rozwodzi nie ma dzieci stanowi przecież rodzinę. W przypadku gdy osoby, które się rozwodzą mają dzieci trauma jest niestety bardzo prawdopodobna. Oczywiście nie każdy rozwód przebiega w atmosferze strachu, wzajemnych oskarżeń i bólu, ale każdy rozwód może się wiązać z traumą. Co więcej, wiadomo, że trauma z dzieciństwa u wielu dorosłych osób wynika z ciężkich przeżyć w dzieciństwie związanych właśnie z rozwodem.

Trauma z dzieciństwa związana z rozwodem rodziców wynika głównie z faktu, że rozwód rodziców w znaczący sposób zmienia życie dzieci. Nagle cały dom, a wraz nim poczucie bezpieczeństwa rozpada się. Dziecko musi zmienić miejsce zamieszkania i najczęściej zostaje z jednym rodzicem, a  z drugim ma jednak stosunkowo ograniczony kontakt. Oznacza to, że rodzice, którzy do tej pory byli dla  takiego dziecka autorytetami tracą także swoją siłę jako opiekunowie i osoby odpowiedzialne za kształtowanie życia swojej pociechy. Aby uniknąć późniejszej traumy z dzieciństwa warto zatem dokładnie przemyśleć sposób w jaki będziemy się rozwodzić.

Trauma z dzieciństwa a pomoc prawna

Aby trauma z dzieciństwa związana z rozwodem nie przerodziła się w coś znacznie poważniejszego należy przede wszystkim postarać się o dokładne wyjaśnienie dziecku na czym polega rozwód, jak wyglądają jego poszczególne etapy, a także co rozwód oznacza w praktyce dla dziecka. Chodzi tutaj głównie o dokładne przemyślenie wszystkich poszczególnych etapów. Pomoc prawnika może nam się tutaj bardzo przydać. Z jednej strony możemy mieć pewność, że nasze interesy będą profesjonalnie załatwione, a z drugiej mamy także pewność, że prawnik może uspokoić nasze dziecko.

Trauma z dzieciństwa spowodowana rozwodem to bardzo poważny problem wielu osób. W dorosłym życiu takie osoby borykają się problemami z ich dzieciństwa. Jeśli taki rozwód rodziców był dodatkowo traumatyczny to niestety sprawa pozbycia się takiej traumy czy po prostu wyjścia z niej wcale nie będzie prosta. W przypadku poważnej traumy z dzieciństwa zwykle najlepiej jest udać się po profesjonalną pomoc do lekarza, mowa tutaj o psychologu lub psychiatrze, który  będzie w stanie zaoferować nam pomoc.

Najczęstszym sposobem wyjścia z traumy jest jej dogłębne przepracowanie. Bez ponownego przeżycia wydarzenia, które naszą traumę spowodowało nie ma w zasadzie mowy o pełnym wyzdrowieniu. Warto o tym pamiętać i się na to przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *