Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Słownik prawniczy
Porady

Słownik prawniczy – o czym warto wiedzieć

Słownik prawniczy – podstawowe informacje

Prawo i terminologia prawnicza to bardzo skomplikowane kwestie. Z jednej strony mamy zawiłości dotyczące samych przepisów prawnych. Wystarczy tutaj choćby pomyśleć o takich kwestiach jak wątpliwości dotyczące umów, skomplikowane określenia prawne dotyczące przepisów prawa pracy czy wiele innych. Z drugiej strony mamy niezwykle trudną terminologię prawniczą. Tutaj chodzi przede wszystkim o takie kwestie jak: bardzo trudny język prawniczy, a także o zwroty często pochodzące z łaciny, które nie są w ogóle tłumaczone i dla laika nie będą w żaden sposób zrozumiałe. Oczywiście, na co dzień nie stykamy się raczej z prawem i jego przepisami w sposób bezpośredni, warto jednak znać podstawowe zwroty. Gdzie możemy poszukać niezbędnych informacji?

Przede wszystkim cennym źródłem informacji może być słownik prawniczy. Słownik prawniczy możemy znaleźć w dwóch formach. Możemy zdecydować się na zakup tradycyjnego słownika prawniczego w formie książkowej. Tego typu słowniki znajdziemy w wielu księgarniach stacjonarnych, ale także w księgarniach internetowych. Co ciekawe, słownik prawniczy nie należy już do bardzo wyspecjalizowanej dziedziny wiedzy. Teraz tak naprawdę każdy może kupić tego typu słownik w zwykłej księgarni. Drugą formą słownika prawniczego są słowniki dostępne online. Tutaj mamy więcej możliwości. Możemy znaleźć kilkustronicowe słowniki prawnicze z tylko najbardziej podstawowymi informacjami, lub możemy ściągnąć całe pliki, które zawierają bardzo dużo pojęć.

Słownik prawniczy – kiedy

Słownik prawniczy to z pewnością ciekawa rzecz, która może się przydać tak naprawdę wszystkim. Warto zastanowić się nad zwykłymi sytuacjami, kiedy to zwroty z terminologii prawniczej znajdują zastosowanie. Mowa tutaj choćby o takich sytuacjach jak zdarzenia związane ze stłuczkami samochodowymi, wizyty w urzędach (a także treść pism urzędowych), codzienne rozmowy. Dla własnej satysfakcji, a także dla uzupełnienia wiedzy, która może się przydać także poza kontekstem prawniczym, z pewnością warto choćby zerknąć na najbardziej podstawowy słownik prawniczy dostępny online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *