Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Adwokat Łódź
Porady

Adwokat Łódź

Adwokat Łódź – z jakim problemem do adwokata?

Po poradę prawną można wybrać się do prawnika, radcy prawnego lub adwokata. W rzeczywistości niewiele osób wie, że kompetencje osób wykonujących te zawody znacząco się różnią. Najsłabiej w zestawieniu wypada prawnik, czyli osoba, która ukończyła studia prawnicze, ale nie ukończyła aplikacji. Natomiast radca prawny i adwokat Łódź to osoby znacznie bardziej kompetentne, mogące reprezentować klientów przed sądami i zobowiązane do dochowania tajemnicy zawodowej w zakresie prowadzonych spraw.

Dziedziny prawa – przegląd

Pojęcie „prawo” jest niezwykle szerokie. Stwierdzenie, że jest to spis norm i przepisów, regulujących zachowania społeczne, to zdecydowanie za mało. Prawo dzieli się na wiele różnorodnych dziedzin: prawo gospodarcze, prawo zamówień publicznych, prawo cywilne, prawo budowlane, prawo spółek, prawo pracy, prawo medyczne, prawo administracyjne, prawo rodzinne, prawo sportowe, prawo własności intelektualnej, prawo podatkowe, prawo karne. Kancelarie radcowskie i adwokackie najczęściej oferują rozwiązanie problemu z każdej dziedziny prawa, ale są i takie, które swoją działalność koncentrują na kilku wybranych dziedzinach.

Radca prawny a adwokat Łódź

Jak zostało już wyżej wspomniane, zarówno radca prawny, jak i adwokat Łódź, może udzielać porad prawnych z każdej dziedziny prawa. Na czym zatem polega różnica pomiędzy radcą prawnym i adwokatem?

Radca Prawny

Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego reguluje ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Zgodnie z zawartą tam definicją, wykonywanie zawodu radcy polega na świadczeniu pomocy prawnej. Pomoc prawna to jednak nie tylko porady, ale również sporządzanie opinii, przygotowywanie pism, opracowywanie projektów aktów prawnych, a także występowanie przed sądami i urzędami. Należy jednak pamiętać, że radcy prawni nie mogą występować jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Adwokat Łódź

Adwokaci, tak samo jak radcy prawni (zobacz Kancelaria Madejczyk) mogą świadczyć pomoc prawną z każdej dziedziny prawa. Wykonywanie zawodu adwokata reguluje ustawa prawo o adwokaturze. Praca adwokatów polega na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych, występowanie przed urzędami i sądami. Adwokaci mogą występować jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych i większość osób właśnie z tą rolą wiąże ich pracę.

Z jakim problemem do adwokata?

Dla przeciętnego obywatela nie ma znaczenia, czy jego problemem prawnym zajmie się radca prawny, czy adwokat Łódź. Skoro ich kompetencje (z wyjątkiem postępowań karnych i karnoskarbowych) są niemal tożsame, co jakiś czas wybuchają dyskusje, czy nie warto byłoby obu zwodów połączyć. Być może kiedyś tak się stanie, tymczasem kancelarie z powodzeniem prowadzą zarówno radcy prawni, jak i adwokaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *