Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Składanie reklamacji
Prawo

Składanie reklamacji

Składanie reklamacji – jakie mamy prawa

Zakupiliśmy towar, zapłaciliśmy, przywieźliśmy do domu i rozpakowujemy go. Wszystko na pierwszy rzut oka zgadzało się i funkcjonowało poprawnie. Niestety po pewnym czasie okazuje się okazuje się, iż towar jest wadliwy. W takiej sytuacji, jak najbardziej możemy złożyć reklamację. Mamy do tego pełne prawo i możemy uczynić to na dwa różne sposoby. Podstawą składania reklamacji jest tak zwana rękojmia (przysługuje nam zawsze), bądź gwarancja (jeśli taką otrzymaliśmy).

Jak się okazuje ponadto to konsument ma prawo wyboru, jak wyglądać ma przez niego składanie reklamacji, czy to oczekuje zwrotu pieniędzy, czy naprawy wadliwej usterki, albo też wymiany produktu na inny egzemplarz. W przypadku składania przez konsumenta rękojmi za wszelkiego typu wady przedmiotu odpowiada sprzedawca, mówiąc prościej sklep lub sieć, w której nabyliśmy dany produkt. Co ważne w polskim prawie konsumenckim wszystkie towary konsumpcyjne objęte są rękojmią. Zatem zareklamować możemy po prostu wszystko okazując dowód zakupu, a więc paragon fiskalny.

Inny rodzaj to składanie reklamacji na podstawie gwarancji, czyli pewnego oświadczenia dotyczącego jakości zakupowanego przedmiotu. To w gwarancji powinniśmy mieć dokładnie podane jakie są nasze konsumenckie uprawnienia, a jakie posiada gwarant, czyli firma, od której nabyliśmy dany towar. W takim dokumencie powinien być podany adres jednostki, do której powinniśmy się z ową reklamacją zgłosić, fakt ile trwa obowiązywanie danej gwarancji (może ona być bowiem zawiązana na kilka lat).

Są to istotne informacje, gdyż w Polsce wielu sprzedawców odnosi się do nich nie do końca pełnoprawnie. Warto więc pamiętać, że tak naprawdę zareklamować możemy wszystko, co objęte jest prawem konsumenckim. Obecnie jako konsumenci mamy o wiele większe prawa, niż było dotychczas. Możemy zatem bez zastanowienia wysuwać swoje oczekiwania względem towarów do

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *