Zgromadzenie publiczne – głos ulicy
Jednym z praw konstytucyjnych, zaliczanych do wolności politycznej, która przysługuje każdemu człowiekowi, jest możliwość organizowania zgromadzeń publicznych. Zgromadzenie publiczne to zgrupowanie osób ma otwartej przestrzeni, które nie są określone imiennie, ale znajdują się w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad czy wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Do organizowania zgromadzenia publicznego niezbędne jest posiadanie zdolności do czynności prawnych.
Zgromadzenie publiczne – w jakim celu?
Zgromadzenie publiczne musi mieć związek z kwestiami publicznym np. jako forma poparcia, protestu, pikiety. Ważnym elementem związanym ze zgromadzeniem publicznym jest sygnalizowanie konkretnego problemu i wyrażanie poglądów. Samo przejście w dużej grupie nie jest brane pod uwagę w ustawie o prawie do zgromadzeń. Głównymi tematami, które wykorzystuje się w takich ulicznych manifestacjach są kwestie polityczne i światopoglądowe. Często mamy również do czynienia z tzw. kontrą, czyli drugą manifestacją, której zadaniem jest protestowanie przeciwko intencji pierwszego zgromadzenia. W wielu przypadkach takie spontaniczne wyjścia są nielegalne.
Jak zarejestrować zgromadzenie publiczne?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że przewodniczący takiego zgromadzenia ma szereg obowiązków i musi się do tego przygotować. Na początku warto przemyśleć sam plan wydarzenia – miejsce, czas, liczbę ludzi i przebieg wydarzenia oraz temat przewodni. Musimy złożyć odpowiednie dokumenty do Urzędu Miasta i prosić o pomoc służby porządkowe, jesteśmy w czasie trwania zgromadzenia publicznego odpowiedzialni za bezpieczeństwo ludzi. Warto mieć również wyznaczone osoby ze swojej pikiety, które również będą ochraniać wydarzenie. Na miejscu na pewno będziemy poproszeni również o rozmowę z policją, która będzie chciała znać przebieg wydarzenia. Wszelkie materiały, które będziemy wykorzystywać – nagłośnienie, ulotki itd. także musimy opisać w formularzu, który będziemy przedstawić w urzędzie. Prawem do zarządzania zgromadzeniem publicznym będzie wydana zgoda i legitymacja przewodniczącego.
Kiedy nie możemy zorganizować zgromadzenia publicznego?
Są sytuacje, w których możemy dostać odpowiedź negatywną na naszą prośbę o rejestrację. Dotyczy to zgromadzeń publicznych, których cel narusza wolność pokojowego zgromadzenia się oraz które narusza przepisy karne. Nie można również organizować zgromadzenia, w którym miałby uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broń, materiały wybuchowe lub inne materiały niebezpieczne. Zakazane są wszystkie wydarzenia, które mogą skutkować zagrożeniem dla życia, zdrowia lub mienia.