Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Kontrola drogowa
Porady

Kontrola drogowa – co warto wiedzieć

Kontrola drogowa – kto może nas zatrzymać

W codziennych sytuacjach spotyka nas wiele zdarzeń związanych z kontrolą prawną i znajomością przepisów. Jedną  z takich sytuacji, w której zdecydowanie warto wiedzieć jakie mamy prawa i obowiązki jest z pewnością kontrola drogowa. Wielu z nas z pewnością nie jeden raz spotkało się z kontrolą drogową w różnych sytuacjach. Niezależnie od tego czy jesteśmy kierowcami czy nie mamy prawa jazdy i podróżujemy tylko jako pasażerowie warto znać przepisy ruchu drogowego oraz regulacje dotyczące kontroli drogowej. Będąc w takiej sytuacji będziemy po prostu na nią odpowiednio przygotowani i nic nas negatywnie nie zaskoczy. Znając swoje prawa i obowiązki nie musimy się bać, że zostaniemy źle potraktowani lub nie nawet nieintencjonalnie złamiemy przepisy.

Pierwszą istotną kwestią jest odpowiedź na pytanie kto tak naprawdę może nas zatrzymać do kontroli drogowej? Na podstawie odpowiedniego rozporządzenia ministra do kontroli drogowej mogą zatrzymać nas policjanci, straż miejska lub gminna, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze straży granicznej, celnicy, strażnicy leśni, straż parku oraz osoby, które działają w imieniu zarządcy drogi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że osób które są uprawnione do przeprowadzenia kontroli drogowej jest aż tak dużo. Warto o tym pamiętać, aby nie wpaść przez przypadek w kłopoty.

Kontrola drogowa – o czym warto pamiętać

Warto pamiętać o tym, że każde zatrzymanie musi zostać bardzo wyraźnie zasygnalizowane oraz musi się odbywać w miejscu bezpiecznym. Kontrola drogowa nie może stwarzać niebezpieczeństwa na drodze. W celu zatrzymania pojazdu najczęściej stosuje się tak zwane lizaki w dzień, natomiast w nocy latarki świecące na czerwono. Dodatkowo policjant zatrzymujący pojazd może poprosić kierującego i pasażerów o określone zachowanie. Wtedy należy postępować według otrzymanych instrukcji. Natomiast jeśli chodzi o kontrolowanie przez nieumundurowanych policjantów, ci mogą zatrzymać pojazd do kontroli tylko na terenie zabudowanym. Dlatego dobrze wiedzieć, że przebywając nocą poza terenem zabudowanym nieumundurowani policjanci nie mają prawa nas zatrzymać. Warto poznać te i inne przepisy określające sposoby zatrzymywania i kontrolowania pojazdu tak aby być zawsze przygotowanym i spokojnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *