Kancelaria Prawna

Blog na temat kancelari prawnej czyli wszystko co musisz wiedzieć o prawie

Umowa zlecenie
Porady

Umowa zlecenie – prawa i obowiązki

Umowa zlecenie – o co chodzi

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną między pracownikiem a pracodawcą regulującą system pracy. Fakt, że jest to umowa cywilnoprawna jest ważny ponieważ w przypadku rozwiązywania jakichkolwiek sporów jej dotyczących zastosowanie ma kodeks cywilny a nie kodeks pracy. Na pierwszy rzut oka nie da się rozpoznać czy ktoś pracuje w ramach umowy zlecenia czy umowy o pracę. Ważne jest zatem dokładne poznanie praw i obowiązków pracownika jak i pracodawcy wynikających z zawarcie tej umowy.

Umowa zlecenie – prawa i obowiązki

W przypadku umowy zlecenia pracownik nie ma obowiązku wykonania zlecenia w ściśle określonym miejscu i czasie. Miejsce i czas wykonywania zlecenia nie muszą też zależeć od pracodawcy. Co ciekawe zlecenie może zostać wykonane przez osobę trzecią, która nie podpisuje w tym przypadku żadnej dodatkowej umowy z pracodawcą. Umowa zlecenie nie musi też być umową odpłatną a jeśli w umowie zapisane jest wynagrodzenie nie musi być ono wypłacane co miesiąc lub w ogóle regularnie. Warto jednak zaznaczyć, że od 1 stycznia 2017 roku w odpłatnej umowie zlecenie będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa, nastąpiły również zmiany w systemie rejestrowania czasu pracy.

Podstawowym obowiązkiem zleceniobiorcy jest wykonanie ustalonej czynności prawnej (zlecenia) powierzonego przez pracodawcę. Zleceniobiorca zobowiązany jest również do regularnego ewidencjowania swojego czasu pracy i przedstawiania wyników pracodawcy. Co ciekawe, pracownik podpisując umowę zlecenie nie zostaje automatycznie zarejestrowany w systemie ubezpieczeń, warto więc upewnić się u pracodawcy w przypadku gdy jest nam to potrzebne. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy nasza umowa zlecenie jest korzystna warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych (sprawdź www).

Umowa zlecenie – czy warto

Podejmując każdą pracę warto zawsze dopytać o warunki pracy, obowiązki i prawa. Istotnym elementem jest rodzaj umowy jaką podpisujemy. Większość osób liczy na stabilne zatrudnienie oferujące bezpieczeństwo jeśli chodzi o składki emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne – w takim przypadku idealna jest umowa o pracę. Warto jednak pamiętać o tych, którzy z różnych względów preferują inne rodzaje umowy, często oferujące większą dowolność czasu i miejsca pracy. Więc tylko pozornie umowa zlecenie lub umowa o dzieło są umowami szkodliwymi dla pracowników i faworyzującymi pracodawców. Podejmując jednak decyzję zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw konkretnej pracy i umowy regulującej stosunek pracownik a pracodawca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *